Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo karne

Sšd zgodził się na ekstradycję do USA właściciela platformy internetowej Kickass Torrents

123RF
Warszawski sšd okręgowy zgodził się na ekstradycję do USA Ukraińca Artema Waulina, właœciciela platformy internetowej Kickass Torrents. Amerykanie chcš mu postawić zarzuty dotyczšce łamania praw autorskich oraz prania brudnych pieniędzy. Waulin przebywa obecnie w podwarszawskim szpitalu.

To pierwszy etap procedury ekstradycyjnej. O prawnej dopuszczalnoœci ekstradycji decyduje sšd w dwóch instancjach (możliwe jest też zaskarżenie tej decyzji w nadzwyczajnym trybie do Sšdu Najwyższego). Jeżeli sšdy obu instancji zgodzš się na ekstradycję, ostatecznš decyzję podejmuje minister sprawiedliwoœci.

Jak poinformował PAP zespół prasowy warszawskiego sšdu, "z uwagi na zawiłoœć i obszernoœć sprawy, sporzšdzenie uzasadnienia decyzji odroczono na czas 7 dni".

Waulin (wyraża zgodę na upublicznianie swych danych i wizerunku) został zatrzymany w lipcu na lotnisku im. Chopina w Warszawie przez Straż Granicznš. Proces ekstradycyjny w jego sprawie trwa już prawie pięć miesięcy.

Właœciciel platformy internetowej Kickass Torrents i jego obrońcy od poczštku podnosili, że 30-latek ma poważne problemy z kręgosłupem, z poruszaniem się, wymaga stałej opieki lekarskiej i nie jest obecnie w stanie uczestniczyć w kolejnych rozprawach (jego stan zdaniem lekarzy wyklucza możliwoœć transportu do sšdu). Z tego też powodu w listopadzie i w grudniu nie odbywały się rozprawy.

Mężczyzna poczštkowo przebywał w areszcie, z uwagi na pogorszenie stanu zdrowia przeniesiono go do jednego z podwarszawskich szpitali. Tam też odbyło się posiedzenie, na którym sšd okręgowy zgodził się na jego ekstradycję.

W ocenie amerykańskiej prokuratury generalnej Artem Waulin, który od 2008 r. udostępnił w systemie BitTorrent setki milionów plików filmowych i muzycznych, gier oraz programów telewizyjnych, umożliwiajšc ich załadowanie przez internautów, naraził właœcicieli praw do poszczególnych utworów na straty w wysokoœci 1 mld dolarów. Ocenia się, że stronę Kickass Torrents odwiedza miesięcznie do 50 mln użytkowników, zajęła ona 69. miejsce w rankingu najbardziej popularnych adresów internetowych na œwiecie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL