Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo karne

Niebieski Wieloryb - umorzone śledztwo ws. nakłaniania do samobójstwa uczestnika internetowej "gry"

www.sxc.hu
Gliwicka prokuratura umorzyła œledztwo w sprawie nakłaniania do próby samobójczej nastolatka, który brał udział w internetowej "grze". Sprawa została umorzona ze względu na niewykrycie sprawcy. Podobne przypadki zdarzyły się w całym kraju.

Informację o umorzeniu postępowania przekazała w pištek PAP Karina Spruœ z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. "W ocenie prokuratora, doszło tutaj do przestępstwa nakłaniania do targnięcia się na własne życie, ale nie udało nam się ustalić danych pozwalajšcych na zidentyfikowanie sprawcy, czyli osoby, która wydawała polecenia, wskazywały, jakie czynnoœci należy wykonać" - powiedziała prokurator.

Œledztwo wszczęła poczštkowo gliwicka prokuratura rejonowa, po tym jak 15-latek okaleczył się, wykonujšc stawiane przed nim w grze zadania - pocišł sobie przedramiona obu ršk. Zawiadomienie w tej sprawie złożyła matka chłopca. Piętnastolatek przyznał, że okaleczył się, wykonujšc zadania postawione przed nim w "grze" komputerowej.

Chłopiec został opatrzony w szpitalu w Zabrzu, a następnie przewieziony do szpitala psychiatrycznego. Podczas jego przesłuchania ustalono, że zarejestrował się jako uczestnik "gry" na portalu społecznoœciowym około tygodnia wczeœniej, a następnie zaczšł wykonywać przesyłane mu zadania.

Do podobnych przypadków samookaleczeń lub prób samobójczych nastolatków pod wpływem internetowej "gry" dochodziło w różnych częœciach kraju. O sprawie zaczęło być głoœno wiosnš br. Jak przypomniała prok. Spruœ, PK wyznaczyła prokuraturę w Szczecinie do prowadzenia głównego œledztwa w tej sprawie (chodzi o ponad 20 nastolatków z całego kraju).

"Gra", o której po raz pierwszy pisano w mediach rosyjskich, polega na tym, że tzw. opiekun, wydaje jej uczestnikom różnego rodzaju polecenia i zleca zadania do wykonania, np. samookaleczenia czy chodzenie po torach kolejowych. Media podawały, że ostatnim zadaniem w grze jest skok z dachu wysokiego budynku.

Poza prokuraturš sprawš zainteresowali się Rzecznik Praw Dziecka, a także ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji oraz cyfryzacji. Prokuratura Krajowa zwróciła się o pomoc do Ministerstwa Edukacji Narodowej, MSWiA i MC o podjęcie działań zmierzajšcych do zablokowania stron internetowych, na których niebezpieczna "gra" się znajduje.

MEN rozesłało do kuratoriów list z ostrzeżeniem, podobnie jak Rzecznik Praw Dziecka, który w liœcie do nauczycieli i opiekunów dzieci zaapelował o szczególne zwrócenie uwagi na najmłodszych, zwłaszcza tych, którzy nadmiernie korzystajš z internetu, sš klasowymi outsiderami, majš problemy w kontaktach z rówieœnikami lub w domu.

Za namawianie do samobójstwa, czyli przestępstwo z artykułu 151 Kodeksu karnego, grozi kara pozbawienia wolnoœci od trzech miesięcy do pięciu lat.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL