Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo i Sprawiedliwoœć

Podpis Kaczyńskiego przeciw hodowli na futra

PxHere
Zakaz trzymania psów na łańcuchu, ograniczenie uboju rytualnego i likwidacja branży futrzarskiej – to zmiany, których chce Jarosław Kaczyński.

Na stronie internetowej Sejmu zamieszczony jest ranking aktywnoœci posłów z podziałem na kategorie. Pod względem liczby podpisanych projektów prezes PiS Jarosław Kaczyński jest w pištej setce – podpisał tylko dwa. Jeden dotyczył powołania Marka Kuchcińskiego na marszałka Sejmu, drugim była mała nowelizacja ustawy o ochronie zwierzšt.

Wkrótce awansuje o kilka oczek. Jego trzeci podpis znalazł się pod kolejnš nowelš ustawy o ochronie zwierzšt, tym razem gruntownš. Poinformował o tym Krzysztof Czabański, poseł PiS i przewodniczšcy Rady Mediów Narodowych, w „Okienku z parlamentu", internetowym cyklu rozmów z politykami partii rzšdzšcej. – Jarosław Kaczyński jako pierwszy podpisał ten projekt – powiedział.

Oznacza to, że finalizuje się plan radykalnego poprawienia praw zwierzšt, o którym pisaliœmy już w „Rzeczpospolitej". W lipcu podawaliœmy szczegóły wstępnej wersji projektu. Teraz udało nam się dotrzeć do ostatecznego brzmienia.

Projekt przewiduje, że od 2020 roku zakazane będzie trzymane psów na łańcuchach. Do tego czasu będš musiały być wydłużone do co najmniej 5 m. Potem psy trafiš do kojców o powierzchni minimum od 9 do 15 mkw. w zależnoœci od wielkoœci czworonoga.

Wszystkie psy w Polsce będš musiały mieć wszczepiony mikroczip. Powstanie także centralny rejestr zwierzšt oznakowanych. Zakazane będzie montowanie na elewacjach budynków urzšdzeń mogšcych powodować zranienie ptaków, a w cyrkach nie będzie można tresować dzikich zwierzšt. Zostanš też podwyższone kary za znęcanie się nad zwierzętami. Projekt przewiduje sankcje pod postaciš dożywotniego zakazu posiadania zwierzšt. Dochodzi do tego przepisy, majšce pomóc w walce z bezdomnoœciš zwierzšt i w wyeliminowaniu tzw. pseudohodowli. Zdaniem inicjatorów największy opór mogš wzbudzić dwie inne propozycje – znaczne ograniczenie uboju rytualnego (czyli bez ogłuszenia) oraz zakaz hodowli zwierzšt futerkowych. Ten ostatni przepis ma wejœć w życie za pięć lat.

I w jego przeforsowaniu ma pomóc podpis Jarosława Kaczyńskiego. – Pokazał, jaka jest intencja kierownictwa, ale każdy poseł jest wolny w sprawowaniu swojego mandatu – mówił Krzysztof Czabański.

Jego zdaniem w sprawie zakazu hodowli na futra zaczęło działać już „silne lobby producenckie", które „uruchamia posłów" . Potwierdza to Martyna Kozłowska z Fundacji Viva!, która opowiada się za zakazem. – Liczymy się z tym, że będzie to najtrudniejszy temat z całej nowelizacji – mówi.

Hodowcy zwierzšt futerkowych argumentujš, że po likwidacji branży pracę straci nawet 50 tys. osób. – W dziedzinie produkcji futer zajmujemy drugš pozycję w Europie i trzeciš na œwiecie – mówił w lipcu Kamil Chojnicki z Polskiego Zwišzku Hodowców Zwierzšt Futerkowych. Dodał, że hodowla norek ma zalety ekologiczne, bo zjadajš one odpady zwierzęce, które trudno byłoby zutylizować.

– Hodowcy norek sprowadzajš te odpady z zagranicy – odpowiada Martyna Kozłowska. Jej zdaniem branża znacznie przeszacowuje zatrudnienie, a budowa ferm wišże się z ucišżliwoœciami dla okolicznych mieszkańców i spadkiem cen gruntów.

Która argumentacja przeważy? Zdaniem Fundacji Viva! ustawę popiera większoœć posłów PiS. Jednak według Czabańskiego nie będzie dyscypliny klubowej, więc do uchwalenia zmian będš potrzebne też głosy opozycji. Na pewno częœć z nich zagłosuje za projektem. W rzeczywistoœci powstawał on bowiem w zdominowanym przez PO Parlamentarnym Zespole Przyjaciół Zwierzšt. – Będę zabiegał o to, by w moim klubie nie było dyscypliny – mówi szef zespołu Paweł Suski z PO.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL