Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo i Sprawiedliwoœć

"Za czasów premiera Donalda Tuska był sędzia na telefon"

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
- Za czasów premiera Donalda Tuska sędzia był na telefon, za naszych czasów tego nie ma i z całš pewnoœciš nie będzie - oœwiadczyła rzeczniczka PiS Beata Mazurek. - Przeprowadzamy reformę wymiaru sprawiedliwoœci, aby sšdy były dla Polaków, a nie dla partii politycznych - dodała.

Rzeczniczka PiS w œrodę została poproszona w Sejmie przez dziennikarzy o skomentowanie zamieszczonego - na portalu niezalezna.pl - nagrania z lipca, na którym widać jak z Biura Krajowego PO przy ulicy Wiejskiej, nieopodal Sejmu, wychodzi wraz z politykami PO grupa sędziów, w tym I prezes Sšdu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, rzecznik KRS Waldemar Żurek oraz b. prezes TK prof. Andrzej Rzepliński. Sędziom towarzyszš m.in. lider PO Grzegorz Schetyna, wiceszef PO Borys Budka i poseł PO Krzysztof Brejza.

- My mówimy "nie", takim "wolnym sšdom" - powiedziała Mazurek. Według niej sšdy były upartyjnione przez 8 lat rzšdów koalicji PO-PSL. - Nie ma wštpliwoœci, że to za czasów premiera Donalda Tuska był sędzia na telefon, za naszych czasów tego nie ma i z całš pewnoœciš nie będzie - oœwiadczyła rzeczniczka PiS.

Mazurek stwierdziła, że "dobrze by było", aby nagranie skomentowali sami sędziowie i politycy Platformy. Jak dodała, obóz rzšdzšcy przeprowadza reformę wymiaru sprawiedliwoœci, aby sšdy nie służyły partiom politycznym, tylko Polakom.

W œrodę po południu w Sejmie zaczęło się II czytanie prezydenckiego projektu nowej ustawy o Sšdzie Najwyższym. W ubiegłym tygodniu komisja sprawiedliwoœci pozytywnie zaopiniowała go wraz z poprawkami PiS. Głosowanie Izby nad przyjęciem projektu możliwe jest w pištek. Na œrodę zaplanowano też II czytanie prezydenckiego projektu o Krajowej Radzie Sšdownictwa.

Projekt ustawy o SN zakłada m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sšdów, w tym z ostatnich 20 lat; utworzenie w SN dwóch nowych izb, w tym Izby Dyscyplinarnej, z udziałem ławników oraz przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwoœciš przedłużania tego przez prezydenta.

Projekt ustawy o KRS zakłada m.in. wybór przez Sejm 15 członków KRS-sędziów większoœciš 3/5 głosów, jednak - zgodnie z poprawkš PiS ws. KRS, każdy klub poselski mógłby wskazywać nie więcej niż dziewięciu kandydatów na członków Rady. Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania sędziów, którzy mogliby zostać kandydatami na członków KRS, byłyby zgodnie z kolejnš z poprawek - oprócz grupy 2 tys. obywateli i 25 sędziów - także grupy 25 prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy.

Dotychczas członków KRS-sędziów wybierały œrodowiska sędziowskie. Obecni członkowie KRS-sędziowie majš pełnić swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL