Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo i Sprawiedliwoœć

Kaczyński komentuje zakaz hodowli zwierzšt futerkowych

Fotorzepa/ Piotr Guzik
- Zakaz hodowli zwierzšt futerkowych w Polsce to jest przede wszystkim kwestia stosunku do zwierzšt, kwestia serca i litoœci wobec nich. To droga do prawdziwej europeizacji - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński w wypowiedzi dla fundacji "Viva!".

Na nagraniu prezes PiS komentuje założenia projektu nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierzšt, mówišcy m.in. o zakazie hodowli zwierzšt futerkowych.

W ocenie Kaczyńskiego, jest to "droga do prawdziwej europeizacji". "Bardzo często mówi się o normach europejskich, o europeizacji Polski. To jest właœnie droga do prawdziwej europeizacji. W Europie tego rodzaju praktyk się zakazuje, a często przenosi się firmy do Polski. To powinno być niedopuszczalne, my nie możemy być krajem drugiej kategorii i rzeczywiœcie musimy być prawdziwš Europš i to jest krok w tym kierunku" - ocenił Kaczyński.

Zaznaczył, że zakaz hodowli zwierzšt futerkowych w Polsce "to jest przede wszystkim kwestia stosunku do zwierzšt". "To kwestia można powiedzieć serca dla zwierzšt, litoœci wobec zwierzšt i to sšdzę, że każdy porzšdny człowiek powinien coœ takiego w sobie mieć" - ocenił prezes PiS.

Kaczyński zwrócił też uwagę na problem osób mieszkajšcych w sšsiedztwie ferm. "To jest także sprawa ochrony ludzi, którzy cierpiš z powodu odoru, obrzydliwego zapachu, którym się po prostu niszczy życie w ten sposób, że się tworzy tego rodzaju fermy i póŸniej skutki sš wręcz straszne dla ludzi, którzy mieszkajš w tej okolicy" - powiedział.

"Hodowcy w tej chwili znaleŸli się w trudniejszej sytuacji, bo przedtem wszystko im było wolno, i opowiadajš różnego rodzaju bajki - bo to sš bajki - żeby się obronić" - ocenił.

Kaczyński przyznał, że spodziewa się w zwišzku z tym "ataków", jednak ma nadzieję, że partia głosami większoœci poprze proponowane zmiany.

"Co do posłów opozycji, to wiem jedno: kiedyœ w Platformie Obywatelskiej było wielu obrońców zwierzšt i akurat ta cecha tej partii - może jedyna, która mi się podobała - jak jest dzisiaj nie wiem. Mam nadzieję jednak, że większoœć tych obrońców zwierzšt będzie w stanie powiedzieć tutaj tak, mimo że kierownictwo partii będzie naciskało w drugš stronę" - podkreœlił prezes PiS.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierzšt posłowie PiS - w tym prezes Kaczyński - złożyli w Sejmie w zeszłym tygodniu.

Projekt, który czeka na pierwsze czytanie w Sejmie, przewiduje szereg zmian zwiększajšcych ochronę prawnš zwierzšt. Poza zakazem zakazu chowu i hodowli zwierzšt na futra dotyczš one m.in. obowišzku oznaczania zwierzšt, zakazu trzymania psów na uwięzi, kar za znęcanie się nad zwierzętami, zakazu wykorzystywania zwierzšt w cyrkach.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL