Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo i Sprawiedliwoœć

Bielan: trzeba będzie na nowo ułożyć relacje między Zjednoczonš Prawicš a prezydentem

Adam Bielan
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Po zakończeniu rozmów w zw. z reformš sšdownictwa trzeba będzie na nowo ułożyć relacje między obozem Zjednoczonej Prawicy a prezydentem Andrzejem Dudš - powiedział wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Jak dodał, obóz wyszedł prezydentowi naprzeciw i przedstawił propozycje kompromisowe.

Zdaniem wicemarszałka Senatu i wiceprezesa Polski Razem Adama Bielana reforma wymiaru sprawiedliwoœci jest kwestiš kluczowš zarówno dla prezydenta Andrzeja Dudy, jak i PiS, a po zakończeniu rozmów nad jej przebiegiem nastšpiš między nimi nowe okolicznoœci. "Trzeba będzie na nowo ułożyć relacje pomiędzy obozem Zjednoczonej Prawicy a panem prezydentem" - ocenił wicemarszałek w czwartek w tvn24. 

Bielan zadeklarował, że Zjednoczona Prawica "wyszła panu prezydentowi naprzeciw". "Z całš pewnoœciš nie największy klub PiS będzie wskazywał wszystkich 15 sędziów do KRS" - podkreœlił, nawišzujšc do sprzeciwu prezydenta wobec wybieraniu członków KRS większoœciš zwykłš, proponowanš przez PiS. 

Jak dodał, w poprawkach Zjednoczonej Prawicy uwzględniono obawy prezydenta wobec poszerzenia kompetencji dla ministra sprawiedliwoœci w zwišzku ze wskazywaniem członków Sšdu Najwyższego. "Jeœli chodzi o Sšd Najwyższy również wyszliœmy naprzeciw prezydentowi i te zapisy już się nie znajdujš w propozycjach kompromisowych" - poinformował. 

Jego zdaniem, prezydent w przyszłym tygodniu odpowie na propozycje Zjednoczonej Prawicy i być może dojdzie do kolejnego spotkania Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Wiceprezes Polski Razem podkreœlił też, że Zjednoczona Prawica "będzie rozczarowana" pozostawieniem Małgorzaty Gersdorf na stanowisku I prezes SN po osišgnięciu przez niš wieku emerytalnego i przejœcia w stan spoczynku. "Pani prezes jest symbolem tych wszystkich negatywnych zjawisk, które naszym zdaniem w SN miały miejsce" - ocenił wicemarszałek Senatu. 

Bielan wypowiedział się również na temat planów powołania nowego ugrupowania w ramach Zjednoczonej Prawicy. Jak podkreœlił, pod względem organizacyjnym będzie to ta sama partia, co Polska Razem, tylko o innej nazwie. "To nie jest żadna partia prezydencka i ta nowa partia w żaden sposób nie będzie w żadnej kontrze do Zjednoczonej Prawicy" - zaznaczył. 

Zapowiedział, że nazwa zostanie ujawniona na kongresie Polski Razem, który odbędzie się w sobotę, 4 listopada. Wczeœniej Bielan poinformował PAP, że Jarosław Kaczyński przyjšł zaproszenie na listopadowy kongres i wygłosi na nim przemówienie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL