Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo i Sprawiedliwoœć

Fundusz Dróg Samorzšdowych. PiS wycofuje się z nowej opłaty paliwowej

Fotorzepa, Jerzy Dudek
- Zapadła decyzja o wycofaniu projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorzšdowych - poinformował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Projekt wprowadzał nowš opłatę paliwowš

"Zapadła decyzja o wycofaniu ustawy benzynowej. Będziemy szukać innych metod na zgromadzenie œrodków potrzebnych na budowę. Na pewno nie będziemy sięgać do kieszeni obywateli" - powiedział PAP prezes PiS. 

W poniedziałek po południu odbyło się spotkanie władz Prawa i Sprawiedliwoœci w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej. Wzięli w nim udział m.in. premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński. 

Terlecki pytany przez dziennikarzy po spotkaniu o wycofanie projekt ws FDS powiedział: "Nie chcemy, aby obywatele sšdzili, że sięgamy do ich kieszeni, nic takiego nie planowaliœmy. Ta podwyżka zresztš była bardzo hipotetyczna, praktycznie miało jej i tak nie być mimo tej zmiany, ale żeby uspokoić nastroje wycofujemy". 

Dopytywany, czy decyzja ta wynika z protestów, szef klubu PiS odpowiedział, że w tej sprawie nie było nadzwyczajnych protestów. "Był spór" - dodał. 

Z kolei Brudziński powiedział dziennikarzom, że decyzja kierownictwa PiS - która zapadła na wniosek prezesa partii - "nie oznacza rezygnacji z koniecznoœci pomysłu wsparcia samorzšdów, szczególnie tam, gdzie to wsparcie jest niezbędne".

"Tutaj decyzja zapadła, że to wsparcie na pewno będzie miało miejsce, natomiast nie poprzez kieszenie Polaków, co jak sšdzę dla wszystkich, a szczególnie tych, którzy rozpoczynajš wakacje, dla rolników i dla tych wszystkich, którzy nas do tego namawiali, żeby z tej ustawy wycofać się, to informacja dobra" - powiedział Brudziński. 

Dodał, że nie jest to dobra wiadomoœć dla "opozycji totalnej". "Tracš paliwo, które mogłoby tutaj być użyte do podsycania niepotrzebnych emocji społecznych" - stwierdził. 

Złożony przez grupę posłów PiS projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorzšdowych zakłada dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich. Fundusz miałby być zasilać nowš opłatš paliwowš w wysokoœci 20 groszy za litr. Według projektodawców opłata paliwowa miałaby przynieœć 4-5 mld zł wpływów. Połowa tej kwoty miałaby zasilić Fundusz Dróg Samorzšdowych, a reszta - Krajowy Fundusz Drogowy.

Projektowane rozwišzanie krytykowali politycy opozycji, według których opłata paliwowa w wysokoœci 20 groszy za litr przełożyłaby się na podwyżkę ceny paliwa o 25 groszy na litrze. Sejm w ubiegłym tygodniu przeprowadził pierwsze czytanie projektu i nie zgodził się na wnioskowane przez PO odrzucenie projektu, który trafił wówczas do dalszych prac w komisji. 

Podczas pierwszego czytania projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorzšdowych w Sejmie głos zabrała premier Beata Szydło. Szefowa rzšdu mówiła wówczas, że przedstawiona propozycja jest "zgłaszana m.in. przez samorzšdy". Zaznaczyła, że z funduszu można będzie realizować ambitny program naprawy dróg lokalnych w najmniejszych samorzšdach. Mówiła też, żw samorzšdy dzisiaj bardzo często bezskutecznie pukajš do urzędów marszałkowskich, zdominowanych przez Platformę i PSL i odchodzš z kwitkiem. 

Poseł wnioskodawca Zbigniew Dolata (PiS) powiedział wtedy, że ustawa o FDS pozwoli na wybudowanie i wyremontowanie 6 tys. km dróg rocznie. "Przewidujemy, że w Funduszu Dróg Samorzšdowych będzie kwota około 2,5 mld zł, czyli trzykrotnie więcej niż było do tej pory. Kwota ta pozwoli na wybudowanie i wyremontowanie 6 tys. km dróg samorzšdowych rocznie, co będzie impulsem rozwojowym dla Polski" - mówił Dolata. 

Plany wprowadzenia opłaty krytykowało Zrzeszenie Międzynarodowych PrzewoŸników Drogowych, które zwracało uwagę na brak konsultacji propozycji wprowadzenia opłaty. W opinii zrzeszenia wprowadzenie opłaty doprowadziłoby do podniesienia ceny paliwa i tym samym spowodowało pogorszenie rentownoœci transportowych spółek, która spadnie praktycznie do zera. 

z kolei Polski Zwišzek Pracodawców Budownictwa poparł pomysł utworzenia Funduszu Dróg Samorzšdowych. W rozmowie z PAP prezes tego zwišzku Jan Styliński mówił, że roboty budowlane przy budowie nowych dróg zapewniajš pracę kilkudziesięciu tysišcom ludzi a samym firmom zapewnia zarobek.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL