Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo i Sprawiedliwoœć

Krzysztof Łapiński: Czy Tusk jest politykiem PO, czy UE?

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Donald Tusk powinien się zdecydować, czy chce uprawiać politykę w Polsce. Jeœli tak, niech zrezygnuje z funkcji przewodniczšcego Rady Europejskiej – powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński w TVN24.

Jednym z tematów rozmowy w TVN24 była kwestia wypowiedzi premier Beaty Szydło na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau podczas obchodów przypadajšcego 14 czerwca Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. - Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby uchronić swoich obywateli – powiedziała premier. Opozycja odniosła się do tych słów krytycznie, uznajšc, że jest to aluzja ze strony Szydło do sprawy przyjmowania migrantów. Słowa premier skomentował także Donald Tusk na swoim oficjalnym profilu na Twitterze, gdzie napisał: "Takie słowa w takim miejscu nigdy nie powinny paœć z ust polskiego premiera".

Zdaniem ministra Krzysztofa Łapińskiego, w wystšpieniu Szydło nie było nic złego. Dodał, że w trwajšcym osiem minut przemówieniu premier mówiła m.in. "nigdy więcej Auschwitz", zaznaczyła, kto dokonał tej zbrodni, czy stwierdziła, że wielu Polaków pomagało swoim żydowskim współbraciom.

- W całym wystšpieniu jest wiele mšdrych i historycznych stwierdzeń. Sprawa zaczęła się de facto, kiedy to Donald Tusk zaczšł jš podgrzewać – powiedział Łapiński. Zaznaczył jednoczeœnie, że "Donald Tusk powinien się okreœlić, czy jest politykiem PO, czy UE – jako przewodniczšcy nie powinien się wtršcać w sprawy wewnętrzne Polski".

- Donald Tusk powinien się zdecydować, czy chce uprawiać politykę w Polsce i ma ambicję, żeby w Polsce zajmować różnego rodzaju stanowiska; jeœli tak, niech zrezygnuje z funkcji przewodniczšcego Rady Europejskiej. Jeœli jest przewodniczšcym Rady Europejskiej, to też pewne zobowišzania ma, żeby nie wtršcać się w wewnętrzne sprawy danego kraju, jeœli nie dotyczš one na przykład ważnych spraw traktatowych - mówił.

Łapiński zastanawiał się również, czy Donald Tusk jest przewodniczšcym RE, który wykonuje obiektywnie i bezstronnie swoje obowišzki, czy też „jest cały czas politykiem, który myœli o powrocie do Polski” i temu podporzšdkowuje swoje zachowanie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL