Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo i Sprawiedliwoœć

Sondaż: Czy Mateusz Morawiecki byłby lepszym premierem niż Beata Szydło

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Mateusz Morawiecki powinien zastšpić Beatę Szydło na stanowisku premiera? OdpowiedŸ w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej" prezes PiS Jarosław Kaczyński w serii spotkań na Nowogrodzkiej z posłami PiS przedstawił scenariusz, zgodnie z którym w przyszłym tygodniu wicepremier Mateusz Morawiecki zostanie desygnowany na stanowisko szefa rzšdu, po rezygnacji premier Beaty Szydło.

W zwišzku z tym przypominamy tekst z czerwca.

 

Co czwarty ankietowany chciałby, żeby Mateusz Morawiecki zastšpił Beatę Szydło na stanowisku premiera. Przeciwnego zdania jest jednak 38 proc. badanych, a podobny odsetek nie ma zdania w tej kwestii.

- Takiej zmiany na stanowisku premiera częœciej nie chcš kobiety (39 proc.) oraz osoby w wieku 25-34 lata (39 proc.). Tego zdania sš też częœciej osoby o wykształceniu podstawowym/gimnazjalnym (60 proc.), ankietowani o dochodach poniżej 1000 zł (44 proc.) oraz mieszkańcy wsi (44 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Prof. Jacek Knopek z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu przypomina, że w państwach demokratycznych rekonstrukcja rzšdu traktowana jest jako pewna prawidłowoœć polityczna. - Rekonstrukcja gabinetu nie tylko działa mobilizujšco na władzę wykonawczš, ale dzięki niej partia rzšdzšca może zyskać nowych wyborców – tłumaczy prof. Knopek.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL