Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo i Sprawiedliwoœć

PiS: nie komentujemy spraw, które toczš się między Kancelariš Prezydenta a MON

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Nie komentujemy spraw, które toczš się między Kancelariš Prezydenta a Ministerstwem Obrony Narodowej - podkreœliła rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Jak dodała posłowie PiS nie sš informowani o korespondencji prezydenta i szefa MON.

Mazurek podkreœliła, że korespondencja między prezydentem, a szefem MON to nie jest sprawa ani klubu ani partii Prawa i Sprawiedliwoœci. "Dobrze byłoby gdyby zainteresowane strony czyli prezydent i minister obrony narodowej na te pytania odpowiadali" - powiedziała rzeczniczka PiS na œrodowej konferencji prasowej w Sejmie. 

"Nie komentujemy spraw, które toczš się między Kancelariš Prezydenta a Ministerstwem Obrony Narodowej, bo zbyt mało o tym wiemy, o tych listach nie jesteœmy informowani i nie jest to sprawa, tak jak powiedziałam ani partii ani klubu" - dodała. 

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki pytany, jak ocenia relacje między prezydentem Andrzejem Dudš a ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem odparł, że ocenia te relacje "œwietnie".

"Podziwiamy wymianę listów. Uważamy, że łatwiej jest rozmawiać, niż korespondować, korespondować za pomocš dokumentów pisanych, ale jeżeli obie strony, czyli Ministerstwo Obrony Narodowej i pan prezydent uważajš, że także wymiana listów jest pożyteczna to niech je wymieniajš" - mówił Terlecki.

Pytany, czy wymiana listów to standardowe zachowanie między prezydentem a szefem MON odpowiedział, że osobiœcie "nie odpisuje na ogół na listy". "Ale prezydent i minister odpisujš" - dodał. "Rozumiem, że będš odpowiedzi" - stwierdził. "Ja jestem za tym, żeby rozmawiać, a nie wysyłać listy no, ale sš różne upodobania i niektórzy wysyłajš listy" - dodał Terlecki. 

We wtorek szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski potwierdził, że prezydent w marcu skierował pismo do szefa MON ws. pism wysłanych do ministra obrony przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego od grudnia 2015 r. do paŸdziernika 2016 r. 

Pismo zostało upublicznione we wtorek na Twitterze na koncie dane_publiczne - jest datowane na 16 marca i skierowane do szefa MON oraz do wiadomoœci premier Beaty Szydło. 

Prezydent podkreœlił w nim, że niektóre z pism skierowanych przez szefa BBN do tej pory pozostały bez odpowiedzi. "Niektóre z nich majš szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa. W zwišzku z powyższym oczekuję od Pana Ministra zajęcia pilnego stanowiska w przedmiotowych sprawach oraz przesłanie odpowiedzi na mój adres" – brzmi fragment pisma upublicznionego w internecie. 

Na poczštku marca prezydent Duda napisał do szefa MON dwa inne listy. W jednym z nich napisał, że oczekuje "niezwłocznego podjęcia stosownych działań" w zwišzku z brakiem obsady ataszatów wojskowych w ważnych państwach sojuszniczych, m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. W drugim piœmie prezydent wskazał, że oczekuje wyczerpujšcej informacji na temat tworzenia wielonarodowego dowództwa dywizji w Elblšgu. 

W odpowiedzi Macierewicz zapewnił, że dowództwo osišgnie wstępnš gotowoœć terminowo lub z niewielkim opóŸnieniem, a kandydaci na attache obrony zostali wskazani i sš sprawdzani przez SKW. Zapewnił, że działalnoœć wojskowych ataszatów nie została przerwana. 

W końcu marca prezydent spotkał się z szefem MON, jego zastępcami i najwyższymi dowódcami. Spotkanie - w tym rozmowa w cztery oczy z ministrem - dotyczyło m.in. zobowišzań sojuszniczych, spraw kadrowych, obrony terytorialnej i modernizacji armii. Potem prezydent powiedział, że jest zadowolony ze spotkania; zapewnił, że chce przestrzegania zasady jego zwierzchnictwa nad wojskiem za poœrednictwem ministra.

Na poczštku kwietnia pojawiły się w mediach informacje o przekazaniu do MON przez BBN pisma zwišzanego ze zwróceniem się Marka Biernackiego (PO) (ministra-koordynatora specsłużb w rzšdzie Ewy Kopacz) do prezydenta w sprawie sytuacji w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Szef MON poinformował wówczas, że przekazał odpowiedŸ SKW na pismo BBN. Zaznaczył przy tym, że Biuro tylko przekazało do MON list Biernackiego, MON przesłało go dalej do SKW i że "cała historia została wyjaœniona".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL