Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo i Sprawiedliwoœć

Adam Bielan: Nie będzie żadnego skrócenia kadencji w samorzšdach

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
To jest totalny humbug - komentuje wicemarszałek Senatu Adam Bielan doniesienia "Gazety Wyborczej" na temat planów PiS dot. zmian ordynacji w wyborach samorzšdowych. Podkreœla jednak że PiS zapowiada zmiany w ordynacji przez tzw. pakiet demokratyczny.

W czwartek "Gazeta Wyborcza" napisała, że pojawiły się nieoficjalne informacje o planowanych przez PiS zmianach ordynacji w wyborach samorzšdowych. Projekt zakłada: tylko jednš turę w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta; ograniczenie rzšdów prezydentów, burmistrzów i wójtów do dwóch kadencji; jednomandatowe okręgi w powiatach powyżej 20 tys. mieszkańców; możliwoœć kandydowania tylko do jednego organu, np. nie będzie się wolno ubiegać o mandat wójta i radnego powiatu; w wyborach powyżej powiatów nie będš mogły startować komitety obywatelskie, lecz tylko partyjne. Jak pisze "GW", podobno PiS chce znowelizować ordynację w cišgu miesišca.

"Na pewno nie będzie żadnego skrócenia kadencji, bo w tym artykule też pojawia się taka informacja, że będzie skrócenie kadencji, że w cišgu miesišca przegłosujemy zmiany w ordynacji i za pół roku, czyli jesieniš tego roku, rok wczeœniej będš wybory samorzšdowe. Bzdura. Wielokrotnie się na ten temat wypowiadaliœmy. Naprawdę nie wiem, co mielibyœmy zrobić, żeby przekonać dziennikarzy, którzy wcišż powielajš takie nieprawdziwe informacje" - mówił Bielan na antenie Radia Dla Ciebie.

Wicemarszałek pytany również o to, czy zostanie zlikwidowana druga tura w wyborach na wójta, odpowiedział: "Nie słyszałem w ogóle o takim pomyœle, przy czym pamiętajmy, że jednak tego rodzaju systemy funkcjonujš w bardzo wielu krajach zachodnich, i to też nie byłoby żadne novum. Natomiast ja uważam tego rodzaju pomysł za bardzo kontrowersyjny".

"Znacznie łatwiej mi się komentowało ten czasem absurdalny kabaret ('Ucho Prezesa' - przyp. red.), niż tego rodzaju doniesienia. Bo przejrzałem artykuł na pierwszej stronie 'GW', poważnego podobno dziennika i tam nie ma w ogóle żadnego Ÿródła, żadnej najmniejszej wzmianki o tym, kto miałby to przygotowywać, żadnego nazwiska polityka, który za tym stoi. To jest totalny humbug" - ocenił wicemarszałek. Jednoczeœnie zauważył, że jedynym politykiem, który wypowiada się pod nazwiskiem w artykule "GW" jest szef PO Sławomir Neumann. "Być może Platforma ma plany zmian tego rodzaju w ordynacji, ale my nie" - powiedział.

"Doœć, bym powiedział, prymitywna wrzutka medialna. Dziwię się, że dziennikarze 'GW' jš powielajš i to na pierwszej stronie" - dodał.

Bielan podkreœlił, że PiS od dawna zapowiada zmiany w ordynacji przez tzw. pakiet demokratyczny sprawiajšcy, żeby wybory samorzšdowe "były jak najbardziej transparentne i przejrzyste". "Wiemy, że bardzo wielu wyborców, obywateli po ostatnich wyborach samorzšdowych miało wiele wštpliwoœci co do gigantycznej liczby głosów nieważnych. To jest jakiœ fenomen na skalę europejskš - ponad 20 proc. głosów nieważnych w wyborach do sejmików. Chcemy sprawić, żeby zaufanie obywateli do procesu wyborczego - co jest podstawš demokracji parlamentarnej - były jak najwyższe" - powiedział Bielan.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL