Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo i Sprawiedliwoœć

Kaczyński o proteście opozycji: Cała ta walka toczy się przeciwko polskiej demokracji

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas briefingu w Sejmie
PAP/ Radek Pietruszka
Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że budżet na 2017 rok został uchwalony - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak ocenił, całkowicie nie powiódł się zamysł, aby Polacy zostali pozbawieni tego co uzyskali w ostatnim roku.

"Chciałem podziękować wszystkim - Senatowi, panu marszałkowi i wicemarszałkom (Senatu), wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że budżet został uchwalony, że cały ten zamysł, żeby Polacy zostali pozbawieni tego wszystkiego, co uzyskali w ostatnim roku - 500 plus, obniżenie wieku emerytalnego, Mieszkanie Plus, (...) że ten zamysł się całkowicie nie powiódł" - powiedział Kaczyński w œrodę na konferencji prasowej w Sejmie.

Prezes PiS wyraził też nadzieję, że budżet w krótkim czasie, po podpisie prezydenta, będzie mógł być opublikowany w Dzienniku Ustaw. "To jest najważniejsza wiadomoœć dzisiejszego dnia" - podkreœlił.

Kaczyński podkreœlił, że "jest rzeczš istotnš z punktu widzenia polskiego parlamentaryzmu, żeby dzisiaj zostało otwarte 34. posiedzenie Sejmu. 33. zostało zakończone". "Mam nadzieję, że w cišgu godziny-dwóch, może trzech godzin, trudno mi powiedzieć, ale w każdym razie w niedługim czasie, nieodległym czasie, zostanie otwarte kolejne posiedzenie" - podkreœlił lider PiS.

Jak zaznaczył, w ten sposób "wszelkiego rodzaju wštpliwoœci, wszystko to, co było podstawš tych - niezgodnych z prawem, niezgodnych z konstytucjš, niezgodnych z regulaminem Sejmu, niezgodnych z ustawš o prawach posłów i senatorów, wreszcie niezgodnych z kodeksem karnym - działań zostanie uchylone, zlikwidowane, i że te działania zostanš zakończone". "To jest naprawdę bardzo ważne dla przyszłoœci polskiej demokracji" - przekonywał polityk.

"Będš podjęte odpowiednie działania, ale to nie do mnie należy tylko do marszałka Sejmu" - tak szef PiS Jarosław Kaczyński odpowiedział na pytanie, co będzie jeœli opozycja dalej będzie blokować mównicę sejmowš i stół prezydialny. Ocenił, że "to bardzo poważne przestępstwo przeciwko państwu".

"Mam nadzieję, że ci, co to robiš, zrozumiejš w jakiej się znajdujš sytuacji" - powiedział szef PiS.

Podkreœlił, że PiS nigdy nie przyjmie do wiadomoœci, że Polacy dzielš się na dwie kategorie: tych, którzy muszš przestrzegać prawa i tych, którzy za nic nie odpowiadajš i mogš demonstracyjnie łamać prawo i "nic im się nie dzieje". "Na takie reguły, my się z całš pewnoœciš nie zgodzimy" - oœwiadczył.

Na pytanie, czy należy zastosować œrodki przymusu bezpoœredniego wobec posłów, Kaczyński odpowiedział: "to nie moja decyzja, ja tylko przypomnę, co się stały gdy Sejm był blokowany przez Samoobronę".

Według Jarosława Kaczyńskiego, "żadna demokracja nie może się opierać na zasadzie, że jakaœ grupa, grupa mniejszoœciowa, może - i to przy pomocy działań nielegalnych - blokować funkcjonowanie Sejmu, funkcjonowanie parlamentu". "A nikt nie jest w stanie udowodnić, że to, co było tutaj robione, było robione w sposób legalny" - przekonywał Kaczyński.

"To było - powtarzam - całkowicie nielegalne i to było przeciwko polskiej demokracji, to było celowo skierowane przeciwko polskiej demokracji, bo cała ta walka, która się toczy, to jest walka przeciw demokracji, przeciwko temu, żeby większoœć parlamentarna mogła decydować w interesie zwykłych ludzi, mogła decydować w interesie Polaków" - dodał szef PiS.

Senat nie zaproponował w œrodę żadnych poprawek do budżetu na 2017 r., teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Sejm uchwalił budżet na 2017 rok 16 grudnia podczas posiedzenia w Sali Kolumnowej. Zgodnie z ustawš, dochody budżetu państwa wyniosš w 2017 roku ponad 325 mld zł, a wydatki - ponad 384 mld zł; maksymalny poziom deficytu nie przekroczy 59 mld 345 mln 500 tys. zł.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL