Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo i Sprawiedliwoœć

Rafał Bochenek: Zakończył się protest mieszkańców Dobrzenia Wielkiego

Rafał Bochenek
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Dzięki zaangażowaniu premier Beaty Szydło i wojewody opolskiego zakończył się protest w Dobrzeniu Wielkim - poinformował wieczorem rzecznik rzšdu Rafał Bochenek. Z delegacjš protestujšcych w najbliższy poniedziałek ma się spotkać m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

"Dzięki zaangażowaniu m.in. wojewody opolskiego, który jest reprezentantem rzšdu w terenie, zakończył się protest w Dobrzeniu Wielkim. Uczestnicy protestu pisemnie oœwiadczyli, iż ostatecznie i kategorycznie zamykajš akcję protestacyjnš" - powiedział PAP Bochenek. Jak zaznaczył, do kluczowych rozmów doszło dzięki inicjatywie i zaangażowaniu premier Beaty Szydło i ministra Błaszczaka.

Poinformował też, że zgodnie z proœbš protestujšcych, z ich 3-osobowš delegacjš spotkajš się w najbliższy poniedziałek o godz. 12 szef MSWiA oraz wiceminister tego resortu Sebastian Chwałek. Do rozmów ma dojœć w siedzibie Rady Dialogu Społecznego.

Informację o zakończeniu protestu głodowego ogłoszono w obecnoœci kilkuset mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki, którzy szczelnie wypełnili salę kinowš i korytarze Gminnego Oœrodka Kultury, w którym prowadzono protest. Głodujšcy domagali się spotkania z premier Beatš Szydło lub ministrem Błaszczakiem. "Mamy oficjalne zaproszenie na poniedziałek do ministra. Meldujemy wykonanie zadania" - powiedział do obecnych na sali jeden z liderów protestu Rafał Kampa.

Uczestników głodówki, Janusz Piontkowski podziękował wszystkim mieszkańcom za wsparcie w trakcie protestu. "Były trudne chwile, ale mogliœmy zawsze na was liczyć. Za to wszystkim serdecznie dziękuję" powiedział.

Owacjami przyjęto propozycję przyznania dwóm mieszkańcom Opola - Elżbiecie Flisak i Michałowi Pytlikowi - tytułów honorowego mieszkańca gminy za pomoc i udział w akcji protestacyjnej. "Dobrze, że rzšd wykonał ten gest. Jedziemy w poniedziałek, żeby w samo południe przedstawić panu ministrowi nasze racje. I nadal liczymy na to, że rzšd wycofa swoje rozporzšdzenie" powiedział PAP wójt gminy Dobrzeń Wielki Henryk Wróbel.

W Dobrzeniu Wielkim od 26 grudnia kilkunastu mieszkańców gminy prowadziło strajk głodowy przeciwko decyzji rzšdu o przyłšczeniu 1 stycznia 2017 roku. Od kilku dni protestujšcy zaostrzyli protest ograniczajšc się wyłšcznie do przyjmowania wody.

Rozporzšdzenie o powiększeniu Opola o 12 sołectw z 4 gmin otaczajšcych Opole podjšł rzšd 19 lipca 2016 roku. Największe straty poniosła gmina Dobrzeń Wielki, która po utracie terenów przemysłowych z elektrowniš Opole straciła rocznie 40 mln złotych z tytułu podatków.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL