Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo i Sprawiedliwoœć

Kaczyński: Polska nie może być podległa

Prezes PiS Jarosław Kaczyński
Fotorzepa/Jerzy Dudek
Prezes Prawa i Sprawiedliwoœci Jarosław Kaczyński powiedział, że opinia Komisji Weneckiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego "jest traktowana poważnie, ale w ramach polskiego prawa i konstytucji."

W pištek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywnoœci Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rzšdy prawa w Polsce. Podkreœliła, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większoœć w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania". 

Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwišzania w oparciu o zasadę praworzšdnoœci, przy poszanowaniu orzeczeń TK. 

Jarosław Kaczyński wytłumaczył w TVP Info, że w sprawie opinii Komisji Weneckiej, rzšd działa "spokojnie i systematycznie". Przez marszałka Sejmu ma zostać powołana specjalna komisja. - Komisja przedłoży swoje wnioski, a Sejm szanujšc to, co powiedziała Komisja Wenecka, będzie musiał podjšć decyzje. Żadne suwerenne państwo nie może pozwolić sobie, na to, aby w czysto wewnętrznej sprawie na nie narzekano. Musimy być godnym państwem, godnym narodem i nie możemy się zgodzić na status państwa podległego - powiedział prezes PiS.

- Traktujemy tę opinię poważnie, ale w ramach polskiego prawa i konstytucji. W Polsce obowišzuje konstytucja i nikt nie ma prawa jej łamać. Tak samo podlega jej Trybunał Konstytucyjny - dodał.

Kaczyński podkreœlił, że osišgnięcie porozumienia w sprawie Trybunału Konstytucyjnego nie jest proste. 

- Jeżeli chodzi o te propozycje opozycji, to, o czym byłoby rozmawiać, po ich realizacji? Wszystko byłoby tak, jak chce opozycja. A opozycja rozpoczęła ten spór ze złš wolš, przyznała to nawet Komisja Wenecka. Komisja wyraŸnie powiedziała, że nie podważa uchwał, nie zobowišzuje, aby uchylić uchwały o wyborze 5 sędziów. W œwietle opinii KW wszyscy sędziowie ostatnio wybrani powinni być dopuszczeni do rozstrzygania - powiedział Kaczyński.

- To, co robi Rzepliński to ostentacyjne łamanie prawa. To takie mówienie, że suwerenem jest Trybunał Konstytucyjny. Trybunał jest bardzo ważny i bardzo potrzebny i my to szanujemy. Ale nie jest suwerenem. Suwerenem jest naród - dodał prezes PiS.

ródło: TVP INFO

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL