Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Prawo dla Ciebie

Kennedy, idealista bez złudzeń

Marek Domagalski
Fotorzepa, Waldemar Kompała
Po książkę „Johna F. Kennedy'ego idealizm bez złudzeń" sięgnąłem z ochotą, gdyż od pierwszych stron pokazuje, że nie jest to jeszcze jedna opowieść o arystokratycznym życiu i tragicznej śmierci tego prezydenta, ale że chodzi o bardzo poważnego polityka i dobrą prezydenturę.

To zapewne dlatego JF Kennedy jest wciąż najbardziej rozpoznawalnym prezydentem USA, a jego prezydentura najlepiej oceniana przez Amerykanów.

Nie tylko był przystojny i żonę miał piękną – to wszystko wiemy, ale miał więcej niż gruntowne i wszechstronne wykształcenie w tym politologiczne, historyczne, był nadto znakomitym mówcą i miał znakomite i płodne pióro, choć ciekawostka, prawdopodobnie miał tu pomocników. Dodajmy, że miał heroiczną kartę z czasów wojny. Nie może być więc lepszej osobistości polityka godnej bliższego poznania, a rządził w trudnych czasach.

Kiedy czytamy fragmenty jego wystąpień, to jakbyśmy czytali współczesne najlepsze orędzia, a tamte problemy – choćby z imigracją – przypominają obecne. Najciekawszy w książce wydaje się zarys „maszynerii" waszyngtońskiej władzy i poruszanie się w niej przez prezydenta Kennedy'ego, ale w ramach konstytucji.

„Swej władzy prezydent powinien używać w sposób konieczny do wykonania danego zadania, a jej granicą jest jedynie wyraźny zakaz w konstytucji" – to jego słowa. Inne zdanie z jego polityki ekonomicznej: „Naszym głównym problemem nie jest pytanie o pokrojenie wspólnego bochenka, lecz uczynienie go większym".

Był otwarty na media, pierwszym prezydentem USA, którego konferencje były relacjonowane na żywo, kiedy Kongres nie miał tej możliwości, i tak rosła przewaga Białego Domu. Wspierał biznes ale też (nieco inna epoka) ruch związkowy. Był, jak wyraziła się jego mądra żona Jacqueline, „idealistą bez złudzeń".

Ja bym dodał, był dobrym księciem w wielkiej republice. Czy może być ciekawsza opowieść?

Johna F. Kennedy,ego Idealizm bez złudzeń Autor: Karol Wojciechowski, Wydawnictwo Naukowe PWN
Rzeczpospolita
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL