Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo dla Ciebie

Kennedy, idealista bez złudzeń

Marek Domagalski
Fotorzepa, Waldemar Kompała
Po ksišżkę „Johna F. Kennedy'ego idealizm bez złudzeń" sięgnšłem z ochotš, gdyż od pierwszych stron pokazuje, że nie jest to jeszcze jedna opowieœć o arystokratycznym życiu i tragicznej œmierci tego prezydenta, ale że chodzi o bardzo poważnego polityka i dobrš prezydenturę.

To zapewne dlatego JF Kennedy jest wcišż najbardziej rozpoznawalnym prezydentem USA, a jego prezydentura najlepiej oceniana przez Amerykanów.

Nie tylko był przystojny i żonę miał pięknš – to wszystko wiemy, ale miał więcej niż gruntowne i wszechstronne wykształcenie w tym politologiczne, historyczne, był nadto znakomitym mówcš i miał znakomite i płodne pióro, choć ciekawostka, prawdopodobnie miał tu pomocników. Dodajmy, że miał heroicznš kartę z czasów wojny. Nie może być więc lepszej osobistoœci polityka godnej bliższego poznania, a rzšdził w trudnych czasach.

Kiedy czytamy fragmenty jego wystšpień, to jakbyœmy czytali współczesne najlepsze orędzia, a tamte problemy – choćby z imigracjš – przypominajš obecne. Najciekawszy w ksišżce wydaje się zarys „maszynerii" waszyngtońskiej władzy i poruszanie się w niej przez prezydenta Kennedy'ego, ale w ramach konstytucji.

„Swej władzy prezydent powinien używać w sposób konieczny do wykonania danego zadania, a jej granicš jest jedynie wyraŸny zakaz w konstytucji" – to jego słowa. Inne zdanie z jego polityki ekonomicznej: „Naszym głównym problemem nie jest pytanie o pokrojenie wspólnego bochenka, lecz uczynienie go większym".

Był otwarty na media, pierwszym prezydentem USA, którego konferencje były relacjonowane na żywo, kiedy Kongres nie miał tej możliwoœci, i tak rosła przewaga Białego Domu. Wspierał biznes ale też (nieco inna epoka) ruch zwišzkowy. Był, jak wyraziła się jego mšdra żona Jacqueline, „idealistš bez złudzeń".

Ja bym dodał, był dobrym księciem w wielkiej republice. Czy może być ciekawsza opowieœć?

Johna F. Kennedy,ego Idealizm bez złudzeń Autor: Karol Wojciechowski, Wydawnictwo Naukowe PWN
Rzeczpospolita
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL