Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawnicy

Kongres Prawników Polskich: Ministerstwo sprawiedliwości liczy na owocnš dyskusję

Fotolia.com
Decyzja, czy minister sprawiedliwoœci lub jego reprezentant wezmš udział w Kongresie Prawników Polskich, zapadnie po otrzymaniu oficjalnego zaproszenia – usłyszeliœmy w resorcie sprawiedliwoœci.

Na 20 maja w Katowicach zaplanowano nadzwyczajne spotkanie. Po raz pierwszy trzy samorzšdy: adwokaci, radcy prawni i sędziowie, zebrali siły, by podyskutować o reformie wymiaru sprawiedliwoœci. Każda korporacja chce też przedstawić własne propozycje zmian w sšdownictwie. Co o tej inicjatywie myœli Ministerstwo Sprawiedliwoœci?

– Przyjęliœmy jš z dużym zaciekawieniem – mówi Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwoœci. I dodaje, że resort bardzo się cieszy, że w końcu panuje jednolity poglšd, iż wymiar sprawiedliwoœci wymaga reformy. – Szkoda, że tak póŸno, a nie w chwili, gdy padały pierwsze zapowiedzi zmian – twierdzi.

Zapewnia jednak, że MS nie uprzedza się do tej inicjatywy. Może to być demonstracja siły i sprzeciwu, a może konstruktywna dyskusja nad problemami, które realnie istniejš.

– Liczymy na to, że ta druga – dodaje.

Na pytanie, czy minister lub inny przedstawiciel resortu wybiera się do Katowic, odpowiada: – Na razie zaproszenie nie dotarło. Jak je otrzymamy, podejmiemy decyzję.

Organizatorzy - prawnicy chcš by Kongres był płaszczyznš do dyskusji o konkretnych propozycjach. Oni sami majš pomysły jak sprawić by sšdy przyspieszyły. Pozytywnie oceniajš też niektóre propozycje ministra sprawiedliwoœci. Bardzo dobrym pomysłem jest graniczenie kognicji sšdów, wprowadzenie instytucji sędziego pokoju i rozwój mediacji we wszystkich rodzajach spraw np. karnych, cywilnych czy gospodarczych. Planujš by spotkanie w Katowicach podzielić na trzy zespoły. Każdy z nich podsumuje swoje prace a na koniec zebrane zostanš wnioski. Te trafiš do przedstawicieli władzy wykonawczej i ustawodawczej.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL