Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawnicy

Stanisław Sz. skazany za szpiegostwo dla Rosji

123RF
4 lata więzienia dla prawnika Stanisława Sz., oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Rosji. Taki nieprawomocny wyrok wydał w poniedziałek Sšd Okręgowy w Warszawie.

Sz. nie przyznawał się do zarzutu, za który groziło mu od roku do 10 lat więzienia. Obrona wnosiła o uniewinnienie - mówił mec. Grzegorz Kucharski. Jego zdaniem w sprawie były "istotne braki dowodowe". Jak ustaliła PAP, prokuratura wniosła o 6 lat więzienia.

Akt oskarżenia wobec Sz. skierował do sšdu mazowiecki wydział departamentu Prokuratury Krajowej ds. przestępczoœci zorganizowanej i korupcji. Oskarżonemu zarzucono, że brał udział w działalnoœci rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU na szkodę Polski.

Proces zaczšł się we wrzeœniu 2016 r. Toczył się niejawnie, w specjalnie zabezpieczonej sali sšdu - ze względu na ważny interes państwa oraz wykorzystywanie materiałów objętych ustawš o ochronie materiałów niejawnych. Zgodnie z prawem sentencja wyroku musi być jawna.

Sz. (ma podwójne obywatelstwo) oraz podpułkownik Wojska Polskiego Zbigniew J. zostali aresztowani w paŸdzierniku 2014 r. Sprawy wojskowego i cywila łšczš się, ale zwišzek nie polega na tym, że ze sobš współdziałali - mówił PAP w 2014 r. ówczesny prokurator generalny Andrzej Seremet. Obaj mieli szpiegować dla rosyjskiego wywiadu wojskowego. W 2016 r. Wojskowy Sšd Okręgowy w Warszawie skazał J. na 6 lat więzienia (dobrowolnie poddał się on karze).

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL