Prawnikiem roku został prof. Adam Strzembosz

Były prezes Sądu Najwyższego nagrodzony za obronę rządów prawa i trójpodziału władz.

Aktualizacja: 17.03.2017 08:17 Publikacja: 16.03.2017 23:01

Adam Strzembosz

Adam Strzembosz

Foto: fotorzepa

PRAWNIK ROKU 2016 - zobacz wszystkich nominowanych

Przeczytaj wywiad z prof. Strzemboszem: "Nie mogę stać z boku, gdy depcze się prawo"

– To nagroda dla prawnika, który pracą, zaangażowaniem, aktywnością i bezkompromisowością wyróżnił się w minionym roku – uzasadniła wybór Ewa Usowicz, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej", podczas uroczystości wręczenia nagród.

To pierwsza edycja konkursu Prawnik Roku, zorganizowanego przez „Rzeczpospolitą".

– Cieszę się, że udało nam się zebrać w takim gronie. Czasy wymagają solidarności i rozsądku środowiska prawniczego – mówił Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej", witając gości.

Kapituła, w skład której weszli m.in. przedstawiciele świata prawniczego, uznała, że tytuł powinien uzyskać prof. Adam Strzembosz, który w 2016 r. aktywnie zabierał głos w debacie publicznej na temat najbardziej fundamentalnych spraw dla państwa, podstawowych zasad porządku konstytucyjnego, w tym rządów prawa, separacji władz, niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

 

Reaktywacja po latach

– Reaktywowanie się w wieku 85 lat to duże wyzwanie, wiązało się z bardzo silnym bodźcem. Zostałem wywołany do tablicy. Nieraz mówiłem ostro, bo w tym wieku mówi się już tylko prawdę – mówił laureat, odbierając tytuł Prawnika Roku.

 

Poza nagrodą główną zostały przyznane wyróżnienia w pięciu kategoriach: prawnik spraw precedensowych, prawnik edukator, prawnik niezłomny, najlepszy bloger oraz najlepszy autor.

W tej ostatniej kategorii wyróżnieni zostali prof. Piotr Hofmański i  prof. Stanisław Waltoś, którzy w błyskawicznym tempie uaktualnili podręcznik do procedury karnej.

Wywiad z prof. Stanisławem Waltosiem: "Przepisy zmieniają się zdecydowanie za często"

Wywiad z prof. Piotrem Hofmańskim: "Sprawiedliwy proces przeszkadza"

Prawnikiem spraw precedensowych została adwokat Paulina Kieszkowska-Knapik. Została wyróżniona za prowadzenie sprawy o prawo do leczenia lekami niedostępnymi w Polsce. Przekonała sądy do prokonstytucyjnej wykładni art. 39 ustawy refundacyjnej. Pozwala on pacjentom starać się o refundację, ale minister zdrowia, do którego kierują swoje prośby, zwykle odmawia. Sądy uznały, że wszelkie wątpliwości powinny być rozstrzygane na rzecz zdrowia ludzkiego.

– Żaden z wyroków niestety nie został wykonany. Minister zdrowia, odmawiając refundacji, podaje za każdym razem nowe podwody – powiedziała Kieszkowska-Knapik.

Z kolei dr hab. Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego został prawnikiem edukatorem za mądre, niekoniunkturalne tłumaczenie kwestii ustrojowo-konstytucyjnych, z zachowaniem dystansu do bieżących sporów politycznych

Wywiad z dr. Ryszardem Piotrowski: "Prawo to coś więcej niż mistrzostwo chytrych wykrętów"

Za prawnika niezłomnego został uznany Robert Rolka, prokurator z Prokuratury Okręgowej w Kielcach. Od 2009 r. z poświęceniem rozlicza kolejne czyny członków nietykalnej wcześniej tzw. mafii świętokrzyskiej. Dotychczas oskarżył ok. 150 osób, z których ponad 100 już zostało prawomocnie skazanych.

– To wyróżnienie dla całego środowiska prokuratorskiego – zaznaczył, odbierając dyplom.

Najlepszymi autorami zostali profesorowie: Piotr Hofmański i Stanisław Waltoś. Kapituła konkursu odznaczyła ich za „Proces karny. Zarys systemu. Wydanie 13". Czołowi proceduraliści w błyskawicznym tempie uaktualnili swoje dzieło, uwzględniając ponowną fundamentalną zmianę modelu procesu karnego w 2016 r.

Najlepszym blogerem został Grzegorz Chmiel, warszawski sędzia, który celnie, często złośliwie, ale zawsze uczciwie komentuje prawniczą, a zwłaszcza sądową rzeczywistość na sub-iudice.blogspot.com.

 

Wybór kapituły

W kapitule konkursu zasiadali przedstawiciele różnych środowisk i zawodów prawniczych. Sędziów reprezentowała m.in. Katarzyna Gonera, prokuratorów Robert Hernand, adwokatów Jacek Trela, notariuszy Mariusz Białecki, a komorników Rafał Fronczek. Nie zabrakło przedstawiciela resortu sprawiedliwości (wiceminister Łukasz Piebiak) i organizacji pozarządowych (Bartosz Pilitowski, prezes Court Watch). —rozmowa z prof. Adamem Strzemboszem "Nie mogę stać z boku, gdy depcze się prawo"

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: k.wojcik@rp.pl

Prawnik Roku 2016: relacja video z uroczystości wręczenia nagród

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe