Jak pracownik zmieniający miejsce zatrudnienia może zabezpieczyć sobie posadę w nowej firmie

Rozmowa | Izabela Bartnicka, ekspert portalu Pracuj.pl

Aktualizacja: 21.09.2016 09:25 Publikacja: 21.09.2016 07:30

Izabela Bartnicka

Izabela Bartnicka

Foto: materiały prasowe

Rz: Czy koniec roku to dobra pora na zmianę pracy?

Izabela Bartnicka: Na naszym portalu obserwujemy obecnie wzmożony ruch. W porównaniu z zeszłym rokiem mamy o 16 proc. więcej ofert zatrudnienia ze strony pracodawców. Notujemy też większe zainteresowanie tymi ofertami ze strony użytkowników, którzy chcieliby zmienić miejsce pracy.

Jakich ofert pracy jest najwięcej?

Najbardziej poszukiwani są obecnie handlowcy, a także pracownicy obsługi klienta czy sektora finansowego. Jest także sporo ofert zatrudnienia dla informatyków.

Większość zatrudnionych jest związana długimi okresami wypowiedzenia, a nawet umowami o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Czy jest prosty sposób na szybką zmianę miejsca zatrudnienia

Takim najprostszym sposobem jest rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Nie mają wtedy zastosowania przepisy dotyczące okresów wypowiedzenia, które zgodnie z kodeksem pracy może trwać nawet trzy miesiące. Wbrew pozorom pracodawcy często godzą się na takie szybkie rozwiązanie umowy korzystne dla pracownika, bo nie chcą u siebie osoby, która myślami jest już gdzie indziej.

Czy zdarzają się przypadki, gdy pracodawca trzyma zatrudnionego do ostatniego dnia okresu wypowiedzenia?

Taka sytuacja może rzeczywiście mieć miejsce w przypadku specjalistów, których niełatwo zastąpić. Wówczas pracodawca może chcieć wykorzystać cały okres wypowiedzenia, aby znaleźć zastępcę.

A co z umowami o zakazie podejmowania zatrudnienia u konkurencji, które coraz częściej stosują pracodawcy?

Faktycznie taka umowa może opóźnić moment przejścia do innej firmy. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma ona zastosowania, gdy nowa posada czeka w firmie niekonkurującej z dotychczasowym pracodawcą. Jeśli jednak zakaz konkurencji ma zastosowanie, trzeba pamiętać, że zgodnie z przepisami pracownikowi w tym okresie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie od dotychczasowego pracodawcy w wysokości co najmniej 25 proc. poprzedniego wynagrodzenia. Jeśli umowa o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia nie przewiduje takiej wypłaty lub gdy poprzedni pracodawca nie wypłaca takiego świadczenia, zakaz można uznać za nieobowiązujący.

Jak pracownik zmieniający miejsce zatrudnienia może zabezpieczyć sobie posadę w nowej firmie? Tak, by poczekała na niego do końca okresu wypowiedzenia?

Pracownicy, którzy zmieniają miejsce zatrudnienia, często podpisują z przyszłym pracodawcą tzw. list intencyjny. Jak sama nazwa wskazuje, dotyczy on jednak tylko intencji i jeśli przyszły pracodawca znajdzie sobie wcześniej kandydata na stanowisko, nie można zmusić go do zawarcia takiej umowy. Byłoby to jednak możliwe, gdyby kandydat do pracy i przyszły pracodawca podpisali umowę przedwstępną. W takiej sytuacji pracownik może wręcz żądać przed sądem odszkodowania za niepodpisanie umowy o pracę.

Co się dzieje, gdy strony podpiszą umowę przedwstępną, a później dotychczasowy pracodawca skusi zatrudnionego podwyżką czy awansem na wyższe stanowisko do pozostania w pracy?

Wtedy niedoszły pracodawca może żądać odszkodowania od niedoszłego pracownika.

—rozmawiał Mateusz Rzemek

Rz: Czy koniec roku to dobra pora na zmianę pracy?

Izabela Bartnicka: Na naszym portalu obserwujemy obecnie wzmożony ruch. W porównaniu z zeszłym rokiem mamy o 16 proc. więcej ofert zatrudnienia ze strony pracodawców. Notujemy też większe zainteresowanie tymi ofertami ze strony użytkowników, którzy chcieliby zmienić miejsce pracy.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe