Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Praca, emerytury, renty

ZUS: złożono już 158 tys. wniosków o przyznanie emerytury

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Do œrody wniosek o przyznanie emerytury złożyło blisko 158 tys. osób, w tym 120 tys., które składały go po raz pierwszy - poinformował PAP rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Wnioski o przejœcie na emeryturę według nowych zasad można składać od 1 wrzeœnia. "Ogółem przyjęliœmy 158 tys. wniosków, w tym tych pierwszorazowych, zwišzanych z obniżeniem wieku emerytalnego, blisko 120 tys. Obsłużyliœmy już 411,5 tys. osób. Œredni czas oczekiwania, jeœli chodzi o obsługę emerytur, to 10 minut" - powiedział PAP rzecznik ZUS.

Zaznaczył, że ZUS spodziewał się zwiększonej liczby interesantów na poczštku wrzeœnia. "Nie jest to niezgodne z tym, czego się spodziewaliœmy, nie zaskoczyło nas to. Trzeba podkreœlić, że liczba składanych wniosków już spada. Przez pierwsze dwa dni mieliœmy ponad 30 tys. złożonych wniosków. Pod koniec ubiegłego tygodnia było to 10 tys. Na poczštku tego tygodnia odnotowaliœmy niewielki wzrost, złożono 12 tys. wniosków. Raczej te liczby będš malały" - mówił Andrusiewicz.

Jak podkreœlił, ZUS spodziewa się, że w ostatnim kwartale tego roku na emeryturę może przejœć ok. 331 tys. osób. "Rokrocznie mniej więcej 82 proc. korzysta z uprawnień wraz z pierwszym dniem. To jest dla nas ta górna granica, czyli mniej więcej 331 tys. osób, które może przejœć na emeryturę w ostatnim kwartale tego roku, z tytułu obniżenia wieku emerytalnego" - oœwiadczył rzecznik.

Przypomniał, że jeżeli ktoœ ma wyliczony kapitał poczštkowy i zgromadzonš pełnš dokumentację, to wniosek o przyznanie emerytury będzie rozpatrzony w cišgu 30 dni. Zwrócił uwagę, że jeżeli osoba nie ma wyliczonego kapitału lub braki w dokumentacji, to ten proces może potrwać dłużej. "Prosimy naszych klientów, aby jak najszybciej zadbali o wyliczenie kapitału poczštkowego i by jak najszybciej zgromadzili pełnš dokumentację" - podkreœlił.

1 paŸdziernika w życie wejdš przepisy, które przywracajš wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL