Trudniej będzie wyłudzić świadczenie 500+ na pierwsze dziecko. Teraz zdarza się bowiem, że by je uzyskać, rodzice żyjący bez ślubu deklarują samotne wychowywanie dziecka, aby nie liczyć dochodów lepiej zarabiającego partnera. W najbliższym okresie zasiłkowym już tak nie będzie. Wszystko za sprawą uchwalenia nowelizacji ustaw związanych z systemami wsparcia. Osoby deklarujące samotne wychowywanie dziecka będą musiały mieć ustalone alimenty na rzecz dziecka od drugiego rodzica. Zgodnie z konstytucyjną zasadą pomocniczości świadczenie wychowawcze na dziecko powinno być przyznawane osobie samotnie je wychowującej dopiero po wyczerpaniu możliwości dochodzenia świadczeń alimentacyjnych od drugiego rodzica, chyba że jest to niemożliwe z przyczyn obiektywnych, np. gdy drugi z rodziców nie żyje lub ojciec jest nieznany. Analogiczne rozwiązanie stosowane jest od 2005 r. przy przyznawaniu zasiłku rodzinnego. Główne zasady programu Rodzina 500+ pozostaną jednak bez zmian.

Wnioski o świadczenie wychowawcze na nowy okres zasiłkowy będzie można składać wraz z wnioskami o świadczenia rodzinne od 1 sierpnia.

Zmiany w prawie dotyczą też opieki nad dzieckiem w wieku do lat trzech. W klubach dziecięcych maluchy będą mogły przebywać dłużej, a w żłobkach wystarczy jedno pomieszczenie, nie dwa – jedno do zabawy, drugie do odpoczynku. Dzięki temu ma przybyć miejsc opieki. Zaplanowano też dodatkowe środki na ich rozwój. Obecnie w ponad 70 proc. gmin w Polsce brakuje jakichkolwiek instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech. 250 mln zł rocznie będzie pochodziło z Funduszu Pracy. Jak argumentuje rząd, ma to służyć aktywizacji zawodowej osób, które zmuszone są do rezygnacji z pracy w związku z opieką nad małymi dziećmi. Wsparcie ma być kierowane przede wszystkim do gmin w powiatach o wysokim stopniu bezrobocia.

Ustawa przewiduje też rezygnację z zaplanowanych na jesień podwyżek zasiłków rodzinnych, dodatków do nich i progów dochodowych uprawniających do takiego wsparcia.

Etap: przekazano do Senatu