Praca, emerytury, renty

Egzekucja komornicza: od 1 lipca 2017 nowe kwoty wolne od potrąceń

Fotolia
Dobra wiadomość dla emerytów i rencistów. Od 1 lipca 2017 zwiększa się wysokość świadczeń, której komornik nie będzie mógł zająć.

Podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja Ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych mówi, że kwota wolna od zajęć komorniczych od 1 lipca br. będzie wynosić 75% świadczenia, nie zaś 50%, jak było do tej pory. Oznacza to, że komornicy będą mogli zająć wyłącznie 25% kwoty brutto otrzymywanej przez dłużnika z tytułu świadczenia.

- To ważna zmiana, bo na nowelizacji prawa skorzystają najbiedniejsi obywatele - podkreślaRafał Fronczek, Prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Co to oznacza dla dłużników? - Jeśli przykładowa Pani Basia otrzymuje emeryturę w wysokości 800 złotych, to komornik będzie mógł zająć na poczet długu tylko 50 złotych. Dzięki temu Pani Basi pozostanie na koncie 750 zł do dyspozycji – tłumaczy Rafał Fronczek. - Niestety sprawy zadłużonych emerytów i rencistów coraz częściej trafiają do komorników. Dziadkowie biorą kredyty dla wnuków, a ci później ich nie spłacają – podsumowuje Rafał Fronczek. Jak mówią komornicy, takie sprawy są bardzo trudne dla wszystkich stron postępowania. Zarówno dla samych dłużników, jak i komorników czy wierzycieli, którzy chcą swoje pieniądze odzyskać.

Nowe przepisy nie dotyczą sytuacji, w której komornik zajmuje środki za niepłacone alimenty.

Kwoty wolne od potrąceń komorniczych obowiązujące od 1 lipca br.:

- 750 złotych emerytury i renty z tytułu całkowitej zdolności do pracy (dotychczas kwota wolna od potrąceń wynosiła 500 zł);

- 562,50 złotych - renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy (dotychczas kwota wolna od potrąceń wynosiła 375 złotych).

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL