300plus: jak i kiedy złożyć wniosek

Ministerstwo Rodziny zachęca do występowania o pieniądze na „Dobry start” dziecka w szkole. Najlepiej elektronicznie.

Aktualizacja: 22.06.2018 10:23 Publikacja: 21.06.2018 18:58

300plus: jak i kiedy złożyć wniosek

Foto: AdobeStock

Od 1 lipca rodzice będą mogli składać wnioski o przyznanie świadczenia „Dobry start", czyli 300 zł, jakie ma trafić do ponad 4,5 mln uczniów rozpoczynających we wrześniu naukę w szkole.

Będzie to możliwe za pośrednictwem portalu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia czy bankowości elektronicznej. Biorąc pod uwagę liczbę uprawnionych do uzyskania świadczenia, lepiej już teraz przygotować się do złożenia wniosku w ten sposób, co zaoszczędzi rodzicom czasu i zbędnych formalności.

Profil zaufany

Zainteresowanych ministerstwo zaprasza na swoją stronę: empatia.mrpips.gov.pl. Jest ona dobrze znana rodzicom korzystającym z różnych form wsparcia. Za jej pośrednictwem można wystąpić nie tylko o świadczenie „Dobry start" czy 500+, ale także o wszystkie rodzaje świadczeń rodzinnych oraz świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego na nowy okres zasiłkowy. Do złożenia wniosku potrzebny będzie profil zaufany, który można wyrobić sobie praktycznie w każdym urzędzie administracji publicznej, lub konto w bankowości elektronicznej, dzięki któremu będzie można potwierdzić swoją tożsamość online.

Osoba, która zaloguje się do portalu ministerstwa, będzie musiała podać dane swoje i dzieci, na które będzie składać wniosek (numery PESEL, adresy szkół, do których dzieci będą uczęszczać od września 2018 r., numer rachunku, na który ma zostać przekazane świadczenie, oraz adres e-mail, na który zostanie przysłane potwierdzenie złożenia wniosku i informacja o przyznaniu świadczenia). Rodzic będzie mógł dołączyć do elektronicznego wniosku skan papierowego dokumentu, np. wyrok sądu o opiece naprzemiennej nad dzieckiem. Podawanie reszty informacji i oświadczeń we wniosku będzie polegało na zaznaczeniu odpowiedniej pozycji w systemie.

Bankowość elektroniczna

Klienci Alior Bank SA, Banku Millennium SA, Banku Pekao SA, Banku Pocztowego SA, Banku Polskiej Spółdzielczości SA oraz wybranych zrzeszonych banków spółdzielczych, Credit Agricole Bank Polska SA, Getin Noble Bank SA, ING Bank Śląski SA, mBank SA, Nest Bank SA, PKO Bank Polski SA (oraz Inteligo), SGB-Bank SA mają także możliwość składania wniosków o wypłatę świadczenia za pośrednictwem swoich banków. Niebawem do akcji przyłączy się Bank BGŻ BNP Paribas.

Z kolei Bank Zachodni WBK włączy się w akcję informacyjną o programie „Dobry start" i będzie zachęcać do złożenia wniosku przy wykorzystaniu profilu zaufanego.

waga! Wniosku drogą elektroniczną nie można złożyć na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej. Rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych czy osoby uczące się będące osobami usamodzielnianymi wniosek składają bezpośrednio w powiatowym centrum pomocy rodzinie. Obowiązuje tu forma papierowa. Będzie to możliwe dopiero po 1 sierpnia 2018 r.

Dziesięć lat na zwrot wyłudzonych pieniędzy

W razie bezpodstawnej wypłaty świadczenia „Dobry start" podlega ono egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Za świadczenie podlegające zwrotowi zgodnie z nowymi przepisami uznaje się wypłatę, która nastąpiła na podstawie fałszywych oświadczeń lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia urzędu w błąd przez osobę pobierającą to świadczenie (np. złożenie nieprawdziwego oświadczenia o nauce dziecka). Podobnie będzie, jeśli świadczenie zostanie wypłacone osobie niespełniającej warunków jego otrzymania (np. rodzicowi, który nie sprawuje faktycznej opieki nad dzieckiem). Tak samo będzie, gdy świadczenie „Dobry start" zostanie wypłacone osobie innej niż osoba uprawniona do tego świadczenia, z przyczyn niezależnych od organu, który je przyznał. Nienależnie pobrane świadczenie trzeba będzie zwrócić z odsetkami ustawowymi w wysokości 7 proc. w skali roku. Należności z tytułu nienależnie pobranego świadczenia „Dobry start" ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat, licząc od dnia, w którym decyzja o ustaleniu i zwrocie nienależnie pobranego świadczenia stała się ostateczna.

Przedszkolaki bez wyprawki

Zgodnie z nowymi przepisami świadczenie „Dobry start" przysługuje wyłącznie na dzieci uczące się w wieku do 20. roku życia lub do 24. roku życia w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności. W wyjątkowych przypadkach, gdy osoba ucząca się ukończyła wiek odpowiednio 20 lub 24 lata przed rozpoczęciem roku szkolnego, w roku, w którym osiągnęła ten wiek, świadczenie także zostanie jej wypłacone. Z wyjaśnień Ministerstwa Rodziny wynika, że nie przysługuje świadczenie na dziecko uczęszczające do żłobka czy przedszkola, a także na dziecko odbierające roczne przygotowanie przedszkolne, nawet jeśli zerówka została zorganizowana przy szkole podstawowej czy w przedszkolu lub w jakiejkolwiek innej formie wychowania przedszkolnego. Świadczenie „Dobry start" nie przysługuje także, jeżeli dziecko lub osoba ucząca się zostały umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie.

Rodzic, opiekun i dziecko

Zgodnie z § 10 ust. 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start" ustalenie prawa do świadczenia oraz jego wypłata następują na wniosek. Wystąpić o nie mogą: matka, ojciec, opiekun faktyczny dziecka, opiekun prawny, rodzina zastępcza, osoba prowadząca rodzinny domy dziecka, dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej lub regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej. Może to zrobić także samodzielnie osoba ucząca się.

Gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia „Dobry start" ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego świadczenia (czyli 150 zł).

W razie zbiegu prawa rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka do świadczenia „Dobry start" wypłaca się je temu z rodziców, opiekunów prawnych lub opiekunów faktycznych dziecka, który faktycznie sprawuje opiekę nad nim. Jeśli drugi rodzic, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka złoży wniosek o ustalenie prawa do świadczenia w związku z opieką nad tym samym dzieckiem, wójt, burmistrz lub prezydent miasta ustala, kto sprawuje opiekę, i w tym celu może zwrócić się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego i ustalenie, który rodzic sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem. Jeżeli opieka sprawowana jest równocześnie przez oboje rodziców, opiekunów prawnych lub opiekunów faktycznych dziecka, świadczenie wypłaca się temu, kto pierwszy złoży wniosek.

OPINIA

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej

Cały czas pracujemy nad udoskonalaniem polityki rodzinnej, która realnego znaczenia nabrała wraz z wprowadzeniem przez nas programu Rodzina 500+. Wkrótce po jego uruchomieniu stworzyliśmy program „Za życiem", wspierający rodziny wychowujące niepełnosprawne dzieci. Poszerzamy też krąg adresatów Karty Dużej Rodziny. Wprowadziliśmy rozwiązania, dzięki którym powstają nowe żłobki i miejsca opieki dla dzieci do lat trzech. Zależy nam na tym, by polskim rodzinom żyło się coraz lepiej. Już teraz wsparcie 500+ pozwala sfinansować znaczną część szkolnej wyprawki. Do katalogu wsparcia dodajemy jednak nowy instrument polityki rodzinnej. Jest nim świadczenie „Dobry start", dzięki któremu polskim rodzinom wystarczy pieniędzy na wszystkie wydatki związane z wyprawieniem dzieci do szkoły. Jako że procedury ograniczyliśmy do absolutnego minimum, to świadczenie jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy złożyć wniosek online lub tradycyjnie, a świadczenia będą przyznawane bez zbędnych formalności.

Od 1 lipca rodzice będą mogli składać wnioski o przyznanie świadczenia „Dobry start", czyli 300 zł, jakie ma trafić do ponad 4,5 mln uczniów rozpoczynających we wrześniu naukę w szkole.

Będzie to możliwe za pośrednictwem portalu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia czy bankowości elektronicznej. Biorąc pod uwagę liczbę uprawnionych do uzyskania świadczenia, lepiej już teraz przygotować się do złożenia wniosku w ten sposób, co zaoszczędzi rodzicom czasu i zbędnych formalności.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami