Podatnikom przybędzie pracy

Od przyszłego roku niektórym podatnikom przybędzie pracy. Nowością będzie przeprowadzanie analiz benchmarkingowych oraz składanie z deklaracją podatkową druków PIT-TP i CIT-TP opisujących transakcje i powiązania.

Publikacja: 23.05.2016 02:00

Podatnikom przybędzie pracy

Foto: 123RF

Z końcem 2015 r. przyjęto nowelizację ustawy o CIT, która w istotnym zakresie modyfikuje wymogi dotyczące tzw. cen transferowych. Choć nowe regulacje w przeważającym stopniu będą obowiązywać dopiero od roku 2017, warto już dziś się z nimi zapoznać.

Główne zmiany dotyczą przede wszystkim:

- zwiększenia progu powiązań kapitałowych dla podmiotów powiązanych,

- zmiany wartości transakcji powodujących konieczność sporządzania dokumentacji cen transferowych,

- zwiększenia zakresu obowiązków dokumentacyjnych,

- zmiany terminów sporządzania dokumentacji.

Limity i wartości

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 11 ustawy o CIT za podmiot powiązany uznaje się podmiot, który ma bezpośredni lub pośredni udział w kapitale innego podmiotu w wysokości co najmniej 25 proc., a nie – jak obecnie – 5 proc. Zmiana ta jest ujednoliceniem przepisów w stosunku do zasad obowiązujących w odniesieniu do cienkiej kapitalizacji. Jest to zmiana korzystna z punktu widzenia podatników. Podmioty powiązane kapitałowo w stopniu mniejszym niż 25 proc. nie będą już podlegały regulacjom o cenach transferowych.

Zgodnie z nowymi przepisami obowiązek dokumentacyjny będzie uzależniony od wysokości przychodów lub kosztów wygenerowanych w poprzednim roku przez podatnika. I tak, w przypadku podatników, których przychody lub koszty wyniosą:

- 2–20 mln euro – obowiązkowi sporządzania dokumentacji cen transferowych będą podlegać transakcje, których wartość przekroczy w roku podatkowym 50 tys. euro, powiększoną o 5 tys. euro za każdy 1 mln euro przychodu powyżej 2 mln euro;

- 20–100 mln euro – obowiązkowi sporządzania dokumentacji cen transferowych będą podlegać transakcje, których wartość przekroczy w roku podatkowym kwotę 140 tys. euro, powiększoną o 45 tys. euro za każde 10 mln euro przychodu powyżej 20 mln euro;

- powyżej 100 mln euro – obowiązkowi sporządzania dokumentacji cen transferowych będą podlegać transakcje, których wartość przekroczy w roku podatkowym kwotę 500 tys. euro.

PRZYKŁAD

Gdy koszty lub przychody podatnika wyniosą w poprzednim roku podatkowym 3 mln euro, to próg wyznaczający konieczność sporządzania dokumentacji cen transferowych będzie dla tego podatnika wynosić 55 000 euro.

Jaka zawartość

Skala działalności podatnika będzie również determinować konkretne obowiązki dokumentacyjne. Po przekroczeniu progu 2 mln euro przychodów lub kosztów dokumentacja cen transferowych będzie musiała zawierać:

1) opis podatnika, obejmujący m.in. charakterystykę struktury organizacyjnej i zarządczej, prowadzonej działalności gospodarczej, realizowanej strategii gospodarczej, w tym przeprowadzonych w roku podatkowym lub w latach poprzednich przeniesień pomiędzy podmiotami powiązanymi istotnych ekonomicznie funkcji lub aktywów lub ryzyk, mających wpływ na dochód (stratę), otoczenia konkurencyjnego;

2) opis transakcji oraz innych zdarzeń, w tym umowy zarządzania płynnością i umowy o podziale kosztów, obejmujący wskazanie rodzaju i przedmiotu transakcji oraz innych zdarzeń mających istotny wpływ na wysokość dochodu (straty), opis przebiegu transakcji, w tym dokonanie analizy funkcjonalnej, wskazanie metody i sposobu kalkulacji dochodu (wraz z uzasadnieniem ich wyboru), w tym algorytmu kalkulacji rozliczeń oraz sposobu wyliczenia wartości rozliczeń wpływających na dochód (stratę) podatnika, dane finansowe, w tym przepływy pieniężne dotyczące transakcji lub innych zdarzeń, identyfikację podmiotów powiązanych dokonujących transakcji lub zdarzeń;

3) informacje finansowe podatnika uzupełnione sprawozdaniem finansowym po jego zatwierdzeniu;

4) dokumenty, np. umowy, porozumienia zawarte pomiędzy podmiotami powiązanymi lub inne dokumenty dotyczące transakcji lub innych zdarzeń.

Dodatkowe informacje

Dla podatników, których przychody lub koszty w poprzednim roku podatkowym przekroczyły równowartość 10 mln euro, konieczne będzie stworzenie analizy danych porównawczych. Z kolei podatnicy, których przychody lub koszty przekroczą 20 mln euro, będą zobowiązani przedstawić raz w roku informację na temat grupy, w której działają (tzw. masterfile). W praktyce najczęściej jest ona sporządzana przez grupę, ale odpowiedzialność za jej przedstawienie ponosi podatnik.

Krótki, siedmiodniowy, termin na przedstawienie organom dokumentacji nie ulega zmianie. Nowością jest natomiast konieczność sporządzania oświadczenia o sporządzeniu kompletnej dokumentacji podatkowej. Podatnicy będą musieli złożyć takie oświadczenie do dnia, w którym upływa termin złożenia zeznania CIT. W praktyce oznacza to konieczność sporządzenia dokumentacji w ciągu trzech miesięcy po zakończeniu roku podatkowego.

Wejście w życie zmian oznacza prawdziwą rewolucję w zakresie cen transferowych. Dotyczą one nie tylko szczegółowości dokumentacji, ale również dodatkowych obowiązków, np. przeprowadzania analiz benchmarkingowych. Kolejnym dodatkowym obowiązkiem będzie dostarczanie łącznie z deklaracją podatkową druków PIT-TP i CIT-TP opisujących transakcje i powiązania. W związku z koniecznością składania oświadczenia o sporządzaniu kompletnej dokumentacji podatkowej razem z deklaracją CIT warto sporządzać dokumentacje cen transferowych na bieżąco, uzupełniając ją systematycznie o nowe dane.

—Tomasz Napierała, doradca podatkowy, partner w ABC Tax Spółka doradztwa podatkowego

Z końcem 2015 r. przyjęto nowelizację ustawy o CIT, która w istotnym zakresie modyfikuje wymogi dotyczące tzw. cen transferowych. Choć nowe regulacje w przeważającym stopniu będą obowiązywać dopiero od roku 2017, warto już dziś się z nimi zapoznać.

Główne zmiany dotyczą przede wszystkim:

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe