Urzędy skarbowe ścigają oszustów podatkowych na rynku biopaliw

Producenci biopaliw dokonują fikcyjnych zakupów – twierdzą kontrolerzy skarbowi. Ale rejestry prowadzone przez urzędy celników mówią coś innego.

Publikacja: 18.04.2016 07:27

Urzędy skarbowe ścigają oszustów podatkowych na rynku biopaliw

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik Sławomir Mielnik

Oszuści podatkowi działający na rynku oleju rzepakowego pozostają nieuchwytni, podczas gdy urzędy kontroli skarbowej ścigają legalnie działające firmy. Często są nimi producenci estrów metylowych, używanych do produkcji biopaliw.

Fikcja kontra fakty

Jednym z adresatów decyzji określających zobowiązanie w VAT były Zakłady Przemysłu Tłuszczowego Euroservice. Fabryka w Surochowie (podkarpackie) jest jedną z najnowocześniejszych w Europie. Cały zakład jest tzw. składem podatkowym, czyli terenem ściśle nadzorowanym przez Służbę Celną. Chodzi o nadzór nad towarem podlegającym akcyzie, jakim są właśnie estry metylowe. W praktyce oznacza to, że każda partia wchodzącego do fabryki surowca i wychodzącego produktu jest starannie rejestrowana. Mimo to podkarpacki UKS stwierdził, że dostawy olejów w rzeczywistości nie nastąpiły.

– To absurdalny zarzut – uważa Grażyna Podhajski, współwłaściciel Euroservice. – Każdy gram surowców jest ewidencjonowany. Poza tym wszystkie dostawy do nas bada co kilka miesięcy Agencja Rynku Rolnego, która dotychczas nie miała żadnych zastrzeżeń – zwraca uwagę Podhajski. I dodaje, że wszystkie umowy zawiera długoterminowo, tylko ze sprawdzonymi dostawcami.

O takie podejście zapytaliśmy rzeszowski UKS. Nadeszła wykrętna odpowiedź: „postępowania nie były prowadzone w zakresie podatku akcyzowego, tym samym nie mogły być badane dokumenty dotyczące tego podatku". Najwyraźniej UKS nie zasięgnął informacji od celników, którzy non stop przyglądają się działalności fabryki.

Podobne sytuacje zdarzyły się u producentów estrów w innych częściach kraju, w tym na Dolnym Śląsku i w woj. kujawsko-pomorskim. Przedsiębiorcy uważają, że dalsze podobne decyzje zniszczą branżę. – Po decyzjach UKS musieliśmy zapłacić 2,5 mln zł rzekomo należnego podatku, a dwa banki zażądały natychmiastowej spłaty kredytów na ponad 30 mln zł – mówi Grażyna Podhajski.

Firmy te już dawno domagają się od Ministerstwa Finansów rozwiązań systemowych. – To, co się dziś dzieje, zagraża kondycji rynku olejarskiego. Dlatego chcemy wprowadzenia tzw. odwróconego VAT na olej i ujednolicenia stawek – mówi Adam Stępień z Krajowej Izby Biopaliw.

Jednak Biuro prasowe MF napisało nam, że „obecnie nie są planowane działania związane z rozszerzeniem zakresu stosowania tego mechanizmu na obrót olejem rzepakowym".

Co zrobi MF

Podejście kontrolerów może się nieco zmienić po integracji służb celnych i skarbowych. Wiceminister finansów Marian Banaś w niedawnej rozmowie z „Rz" stwierdził, że po owej fuzji zostaną połączone bazy danych dzisiejszych urzędów celnych i UKS. Nie będzie można więc postawić zarzutu fikcyjności dostawy towarów, która została urzędowo zarejestrowana.

Banaś sugerował też, że przyczyną takiego postępowania urzędników może być korupcja („Rz" z 5 kwietnia 2016 r). Przedstawiciele branży myślą podobnie. – Możliwe, że zagraniczna konkurencja chce nas wykończyć rękami urzędników – mówi „Rzeczpospolitej" zastrzegający anonimowość przedsiębiorca z branży olejarskiej.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora, p.rochowicz@rp.pl

Opinia

Mariusz Korzeb, doradca podatkowy ekspert Pracodawców RP

Ofiarami procederu wyłudzeń padają uczciwi przedsiębiorcy, którym organy skarbowe bezpodstawnie określają zobowiązanie podatkowe w VAT. Zagraża to ich płynności finansowej i wręcz może doprowadzić do zniszczenia dynamicznie rozwijającego się polskiego przemysłu wytwarzającego surowce do produkcji biopaliw. Państwo powinno stworzyć mechanizmy zabezpieczające przedsiębiorców przed działaniami zorganizowanych grup przestępczych, które starają się uwikłać nieświadomych podatników w nielegalny proceder mający na celu wyłudzenie VAT lub przejęcie w sposób przestępczy dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Organy skarbowe prowadzące postępowania powinny być świadome faktycznych intencji grup przestępczych i chronić podmioty, które padły ofiarą takich działań.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego