Czy po zmianach KAS urząd skarbowy przyjmie czynny żal

Nawet w przypadku złożenia pisma do niewłaściwego organu, podatnik nie powinien ponieść negatywnych konsekwencji swojego błędu. Organ ma bowiem obowiązek przesłać podanie pod odpowiedni adres.

Publikacja: 27.03.2017 07:00

Czy po zmianach KAS urząd skarbowy przyjmie czynny żal

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej zmieniły regulacje wielu aktów prawnych, w tym kodeksu karnego skarbowego.

Na pozór zmiany są kosmetyczne i dotyczą dostosowania nazewnictwa organów ścigania do tych, które zostały wprowadzone ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej. W praktyce, zmiany te mają jednak bardziej donośny skutek – spowodowały m.in. zmianę organów, do których należy złożyć czynny żal.

Zgodnie z założeniami czynnego żalu, nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

Organem powołanym do ścigania jest ten organ, który według reguł określających właściwość miejscową i rzeczową zobowiązany jest do prowadzenia postępowania przygotowawczego. Organy postępowania przygotowawczego dzielimy na dwie grupy - finansowe i niefinansowe.

Obecnie finansowymi organami postępowania przygotowawczego są:

- naczelnik urzędu skarbowego, który prowadzi postępowanie m.in. w sprawach o wyłudzenie zwrotu podatku, uchylanie się od opodatkowania, a także o zmianę oznaczenia wyrobu akcyzowego czy też większość czynów przeciwko obowiązkom celnym i organizacji gier hazardowych,

- naczelnik urzędu celno – skarbowego, który jest właściwy m.in. w sprawach o uporczywe niepłacenie podatku czy nieprowadzenie ksiąg oraz

- Szef Krajowej Administracji Skarbowej, który jest właściwy w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe ujawnione w zakresie swojego działania.

Ponadto, postępowanie przygotowawcze mogą prowadzić także niefinansowe organy postepowania przygotowawczego tj.:

- Straż Graniczna, która jest właściwa w sprawach o niektóre przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe przeciwko obowiązkom akcyzowym i celnym ujawnione w zakresie swojego działania,

- Policja - w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe ujawnione w zakresie swego działania przez Policję,

- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – w sprawach o przestępstwa skarbowe ujawnione w zakresie swego działania,

- Żandarmeria Wojskowa – w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe popełnione przez żołnierzy, w zakresie podlegającym właściwości sądów wojskowych,

- Centralne Biuro Antykorupcyjne – w sprawach o przestępstwa skarbowe ujawnione w zakresie swojej właściwości.

Liczba organów ścigania wskazanych w kodeksie karnym skarbowym i często pokrywający się zakres ich właściwości może budzić uzasadnioną niepewność po stronie podatnika, który chce złożyć czynny żal. Ponadto, ostatnie zmiany w katalogu organów ścigania mogą powodować dodatkowe pytania i wątpliwości podatników.

Do kogo zatem składać czynny żal za popełnienie danego przestępstwa lub wykroczenia skarbowego?

Oczywiście najlepiej jest złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego do właściwego organu ścigania, zgodnie z ww. podziałem spraw i właściwością miejscową. Jednak na szczęście, w przypadku złożenia pisma do niewłaściwego organu, ma on obowiązek przesłać pismo właściwemu organowi ścigania. Zatem nawet w przypadku popełnienia przez podatnika błędu w tym zakresie, nie powinien on ponieść negatywnych konsekwencji i czynny żal powinien być skuteczny. Istotne jest jednak, aby żaden organ ścigania w czasie składania czynnego żalu nie posiadał jeszcze udokumentowanej wiadomości o popełnieniu tego czynu.

—Magdalena Chmielewska-Cholewa jest doradcą podatkowym, menedżerem w Zespole Podatków Pośrednich w Dziale Doradztwa Podatkowego EY

—Iga Ohde jest konsultantką w Zespole Podatków Pośrednich w Dziale Doradztwa Podatkowego EY

podstawa prawna: art. 48 pkt 2 lit. c, pkt 6 i pkt 8 ustawy z 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1948)

podstawa prawna: art. 53 § 37 i 38 oraz art. 118, 133 i 134 ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 2137 ze zm.)

Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej zmieniły regulacje wielu aktów prawnych, w tym kodeksu karnego skarbowego.

Na pozór zmiany są kosmetyczne i dotyczą dostosowania nazewnictwa organów ścigania do tych, które zostały wprowadzone ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej. W praktyce, zmiany te mają jednak bardziej donośny skutek – spowodowały m.in. zmianę organów, do których należy złożyć czynny żal.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego