Ceny transferowe: więcej czasu na sporządzenie dokumentacji podatkowej

Minister finansów przedłużył termin na opracowanie i przekazanie dokumentacji cen transferowych za rok 2017 i 2018 do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.

Publikacja: 26.03.2018 06:50

Ceny transferowe: więcej czasu na sporządzenie dokumentacji podatkowej

Foto: 123RF

15 marca br. weszło w życie rozporządzenie ministra finansów w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków z zakresu dokumentacji podatkowej (dalej: rozporządzenie). Rozporządzenie wydłużyło terminy związane z obowiązkami w zakresie cen transferowych do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Tym samym podatnicy zyskali dodatkowe sześć miesięcy (w przypadku osób fizycznych pięć miesięcy) na wywiązanie się z nałożonych na nich wymogów w zakresie:

- sporządzenia dokumentacji podatkowej (zarówno local file, jak i master file),

- złożenia urzędom skarbowym oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej,

- dołączenia do rocznego zeznania podatkowego uproszczonego sprawozdania (CIT/TP i PIT/TP).

Trzeba jednak podkreślić, że zmiana ta obejmuje swym zakresem obowiązki dokumentacyjne i informacyjne/sprawozdawcze, zawężone do roku 2017 oraz 2018. Tym samym nie jest to zmiana bezterminowa. Jest ona skuteczna wyłącznie do terminów upływających w roku 2018 oraz w roku 2019.

Wprowadzona zmiana ma na celu uproszczenie systemu podatkowego z uwagi na ważny interes podatników.

Fiskus poszedł firmom na rękę

Wśród argumentów przytoczonych w uzasadnieniu dla jej wprowadzenia wskazano m.in. na duży nakład pracy, czasu i środków finansowych związanych ze spełnieniem dodatkowych –ponad złożenie zeznania podatkowego – obowiązków w ustawowym terminie, skumulowanych zasadniczo w jednym dniu. Dodatkowo podniesione zostało, że wzrost oczekiwań dokumentacyjnych w obliczu braku odpowiedniego przygotowania podatników, ale i rynku (firm doradczych) w pierwszym roku obowiązywania zmiany, potęgują ryzyko niewywiązania się tych pierwszych z nałożonych na nich wymogów w założonym pierwotnie terminie. Nie bez znaczenia okazały się przy tym podnoszone przez podatników wątpliwości natury praktycznej, w szczególności dotyczące sposobu składania i wypełnienia uproszczonego sprawozdania. Sygnalizowane były przy tym problemy techniczne, m.in. dotyczące jego złożenia przez podmioty niemieszczące się w definicji podatnika podatku dochodowego.

Wyjaśnienia na stronie resortu

W celu ułatwienia wykonywania obowiązków ustawowych przez podatników podatku dochodowego, do których adresowane jest rozporządzenie, na stronie Ministerstwa Finansów zamieszczone zostały wyjaśnienia dotyczące przedłużenia terminów w zakresie niektórych obowiązków dokumentacyjnych.

1. Dokumentacja podatkowa

Podatnicy zobowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej zgodnie z art. 25a ust. 1 ustawy o PIT lub art. 9a ust. 1 ustawy o CIT za rok podatkowy (aktualnie 2017), niezależnie od tego czy skorzystają z wydłużonego terminu na mocy rozporządzenia, czy nie, w składanym zeznaniu podatkowym powinni zaznaczyć kwadrat „tak".

(poz. 24 w CIT-8(25); poz. 26 w CIT-8A(12) i CIT-8B(11) lub poz. 38 lub 38a w PIT-36(25); poz. 10 w PIT-36L(14))

Podobnie podatnicy obowiązani do sporządzenia elementów dokumentacji podatkowej, jak np. analizy danych porównawczych, o której mowa w art. 9a ust. 2b pkt 2 ustawy o CIT oraz informacji o grupie podmiotów powiązanych (master file), o której mowa w 9a ust. 2d ustawy o CIT, w składanym zeznaniu podatkowym również powinni zaznaczyć kwadrat „tak".

(poz. 25 i 26 w CIT-8(25); poz. 27 i 28 w CIT-8A(12) i CIT-8B(11))

2. Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji podatkowej

Podatnicy, którzy zgodnie z przepisami ustawy o CIT oraz ustawy o PIT, są obowiązani do złożenia oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej i jednocześnie chcą skorzystać z przedłużonego terminu wynikającego z rozporządzenia, nie załączają do składanego zeznania oświadczenia (dotyczy podatników CIT i PIT) i dodatkowo w przypadku podatników CIT w składanym zeznaniu podatkowym zaznaczają kwadrat „nie".

(poz. 34 w CIT-8(25); poz. 24 w CIT-8A(12) i CIT-8B(11))

Jeśli natomiast dany podatnik zdecyduje się na złożenie oświadczenia w momencie składania zeznania podatkowego, to wówczas przesyła to oświadczenie do właściwego urzędu skarbowego, a w przypadku podatników CIT dodatkowo w składanym zeznaniu zaznacza kwadrat „tak".

(poz. 34 w CIT-8(25); poz. 24 w CIT-8A(12) i CIT-8B(11))

Na stronie Ministerstwa Finansów udostępniony został przykładowy wzór takiego oświadczenia (również w wersji do edycji), z którego podatnicy mogą skorzystać. Zamieszczony wzór oświadczenia nie stanowi wprawdzie wzoru urzędowego, który by wiązał podatników, jednak z pewnością jest odpowiedzią na wątpliwości licznie podnoszone przez zobowiązanych.

3. Uproszczone sprawozdanie CIT/TP i PIT/TP

Podatnicy, którzy zgodnie z przepisami ustawy o CIT oraz ustawy o PIT są obowiązani dołączyć do zeznania podatkowego uproszczone sprawozdanie CIT/TP lub PIT/TP i jednocześnie chcą skorzystać z przedłużonego terminu wynikającego z rozporządzenia, w składanym zeznaniu podatkowym zostawiają niewypełnioną rubrykę dotyczącą CIT/TP lub PIT/TP.

(poz. 33 w CIT-8(25); poz. 23 w CIT-8A(12) i CIT-8B(11); poz. 341 w PIT-36(25); poz. 106 w PIT-36L(14))

Jeśli natomiast podatnik zdecyduje się na dołączenie CIT/TP lub PIT/TP do zeznania podatkowego w momencie jego złożenia, to wówczas powinien zaznaczyć odpowiednią rubrykę w zeznaniu podatkowym.

Co istotne, złożenie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej i/lub CIT/TP lub PIT/TP w wydłużonym terminie przewidzianym w rozporządzeniu nie będzie powodowało konieczności złożenia korekty zeznania podatkowego.

Poza kontrolą do końca września

W treści wyjaśnień Ministerstwa Finansów wskazano dodatkowo, że zgodnie z obecnymi regulacjami, dokumentacja podatkowa sporządzana według nowych wymogów (aktualnie za rok podatkowy 2017) nie może stać się przedmiotem żądania przez organ podatkowy w trybie 7-dniowym, o którym mowa w art. 9a ust. 4 ustawy o CIT oraz 25a ust. 4 ustawy o PIT, gdyż dla podatnika nie upłynął jeszcze termin na jej sporządzenie. Organ podatkowy będzie mógł wystąpić z takim żądaniem nie wcześniej niż po 30 września br.

Umowa z nierezydentami

Wydłużenie terminów w zakresie cen transferowych na mocy rozporządzenia pozostaje bez wpływu na zakres obowiązku sporządzenia i przekazania informacji o umowach zawartych z nierezydentami (ORD-U). Tym samym podmioty obowiązane do sporządzenia CIT/TP lub PIT/TP – niezależnie od tego czy złożą je w terminie ustawowym, czy w terminie wydłużonym na mocy rozporządzenia - nie będą co do zasady obowiązane do sporządzenia i przekazania ORD-U. Wyjątkiem są podmioty realizujące transakcje z podmiotami z rajów podatkowych, które pozostają objęte obowiązkiem składania ORD-U (art. 82 § 1a zdanie drugie ordynacji podatkowej). ?

Autorka jest kierownikiem Zespołu Cen Transferowych w ECDDP Sp. z o.o.

podstawa prawna: rozporządzenie ministra finansów z 14 marca 2018 roku w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków z zakresu dokumentacji podatkowej.

Będą dalsze ułatwienia

Prowadzone są prace nad umożliwieniem podatnikom składania CIT/TP lub PIT/TP w systemie e-Deklaracje odrębnie od zeznania podatkowego (tj. w wydłużonym terminie przewidzianym w rozporządzeniu). Zmiana rozporządzeń określających odpowiedni wzór CIT/TP i PIT/TP planowana jest do końca maja br.

Trwają także prace nad wydaniem praktycznego poradnika, w którym zostaną zgromadzone najczęściej pojawiające się pytania podatników w zakresie wypełniania CIT/TP i PIT/TP wraz z odpowiedziami. Pytania podatników dotyczące wątpliwości przy wypełnianiu CIT/TP lub PIT/TP należy kierować w formie mailowej (pod adres: sekretariat.dct@mf.gov.pl).

15 marca br. weszło w życie rozporządzenie ministra finansów w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków z zakresu dokumentacji podatkowej (dalej: rozporządzenie). Rozporządzenie wydłużyło terminy związane z obowiązkami w zakresie cen transferowych do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Tym samym podatnicy zyskali dodatkowe sześć miesięcy (w przypadku osób fizycznych pięć miesięcy) na wywiązanie się z nałożonych na nich wymogów w zakresie:

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe