Urzędnicy KAS mają dostawać premie za decyzje na niekorzyść podatników

aktualizacja: 21.03.2017, 12:17
Foto: 123RF

Urzędnicy mają być premiowani za decyzje na niekorzyść podatników. MF: poprawimy to.

Walka podatnika z fiskusem, i tak dziś niełatwa, staje się coraz bardziej skomplikowana. Wdrażana od 1 marca reforma administracji skarbowej może tę walkę jeszcze utrudnić. Obok rozszerzonych uprawnień kontroli celno-skarbowej pojawiają się bowiem nowe niekorzystne przepisy.

Projekt rozporządzenia ministra rozwoju i finansów ma w założeniu motywować urzędników skarbowych do lepszej pracy. Tymczasem zakłada fikcję dwuinstancyjnego postępowania, które i tak ma się zakończyć... na niekorzyść podatnika. Dziś, gdy ten ostatni odwołuje się od decyzji urzędu skarbowego, aż w jednej czwartej spraw wygrywa. W niekorzystnym projekcie zapisano, że jednym z kryteriów przyznawania dodatków do pensji urzędników ma być „skuteczność postępowań", rozumiana jako utrzymywanie w mocy przez organ odwoławczy decyzji wydanych w pierwszej instancji. Po co więc odwoływać się od decyzji urzędu skarbowego do izby administracji skarbowej, skoro urzędnik rozpatrujący odwołanie będzie premiowany za to, by po prostu powtórzyć pierwotną decyzję? – Zapis projektu czytany dosłownie rzeczywiście mógłby oznaczać, że traci sens istnienie drugiej instancji w postępowaniu podatkowym – ocenia Michał Roszkowski, radca prawny i partner w firmie doradczej Accreo.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE