Fiskus wydaje mniej interpretacji podatkowych

Skarbówka przeważnie potwierdza stanowisko podatnika, ale często też odmawia udzielenia odpowiedzi.

Publikacja: 09.03.2018 06:54

Fiskus wydaje mniej interpretacji podatkowych

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

25 718 – tyle w zeszłym roku wydano indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego. Tak wynika z raportu z działalności Krajowej Informacji Skarbowej.

Interpretacji było o 8 tys. mniej niż w 2016 r. i o 12 tys. niż w 2015 r. Skąd ten spadek? Z raportu wynika, że podatnicy złożyli mniej wniosków niż w poprzednich latach.

– Fiskus często jednak też odmawia wydania interpretacji, szukając różnych pretekstów – mówi Michał Roszkowski, radca prawny, doradca podatkowy, partner w Accreo. – Popularną ostatnio wymówką jest klauzula obejścia prawa.

Klauzula pretekstem

Przypomnijmy, że obowiązująca od 15 lipca 2016 r. klauzula pozwala fiskusowi na kwestionowanie czynności, które dają podatkowe korzyści. Skarbówka powołuje się na nią, odmawiając wydania interpretacji w takich sprawach jak aporty, przekształcenia, przenoszenie znaków towarowych, programy motywacyjne dla pracowników, a nawet rodzinne darowizny. Fiskus z góry zakłada, że takie operacje mają na celu unikanie podatku.

Z raportu KAS wynika, że w 2017 r. z powodu klauzuli obejścia prawa wydano 650 postanowień o odmowie wydania interpretacji.

– Fiskus w takiej sytuacji sugeruje wystąpienie o opinię zabezpieczającą, która kosztuje 20 tys. zł (interpretacja 40 zł) – mówi Michał Roszkowski. – Ale przeważnie odmawia też wydania takiej opinii. Podatnik niczego się więc nie dowie i w żaden sposób nie jest chroniony.

Oprócz odmów z powodu klauzuli obejścia przepisów fiskus wydał w zeszłym roku prawie 4 tys. postanowień o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia i prawie 2 tys. o odmowie wszczęcia postępowania (ale w 2016 r. takich postanowień było jeszcze więcej).

Problemem dla podatników są też tzw. interpretacje warunkowe. Fiskus zastrzega w nich, że chronią wnioskodawcę tylko wtedy, gdy opis stanu faktycznego, np. podany symbol Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług dla wykonywanych świadczeń, jest prawidłowy. W „Rzeczpospolitej" z 21 stycznia opisywaliśmy raport w tej sprawie przygotowany przez firmę Grant Thornton.

Z kolei 7 marca pisaliśmy o interpretacjach w sprawie najmu, w których skarbówka zastrzega, że nie będzie oceniać, czy wynajmujący prowadzi działalność gospodarczą. Rozstrzygnie się to dopiero podczas kontroli.

O co najczęściej pytają podatnicy? Najwięcej wątpliwości budzi VAT, na jego temat wydano w zeszłym roku 13 806 interpretacji. Na drugim miejscu jest PIT (6772), a na trzecim CIT (3896).

Popularne kontrakty

Interpretacje VAT-owskie dotyczą najczęściej kontraktów menedżerskich, możliwości odzyskania podatku, zwłaszcza przy inwestycjach dofinansowanych z Unii Europejskiej, opodatkowania czynności wykonywanych przez samorządy, usług budowlanych (kwestie odwrotnego obciążenia) czy kas rejestrujących.

W podatkach dochodowych w czołówce są także kontrakty menedżerskie, oprócz tego najwięcej pytań jest o umowy sprzedaży nieruchomości, programy motywacyjne, ceny transferowe, ulgi na działalność badawczo-rozwojową czy obowiązki płatników (przeważnie pracodawców).

Skarbówka podaje, że w większości wydanych interpretacji zgadza się ze stanowiskiem podatnika (prawie 17,5 tys.). Negatywnych odpowiedzi było ponad 7,5 tys.

Fiskus chwali się też skróceniem czasu rozpatrywania wniosków. Od wejścia w życia ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (1 marca 2017 r.) podatnicy czekali na interpretację średnio 55 dni. 80 proc. wniosków zostało rozpatrzonych do dwóch miesięcy.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.wojtasik@rp.pl

Opinia

Magdalena Mucha, doradca podatkowy, dyrektor w kancelarii 8Tax

Teoretycznie indywidualną interpretację może otrzymać każdy, kto ma wątpliwości co do podatkowych przepisów. W praktyce jednak wcale nie tak łatwo ją uzyskać, co pokazują także dane o ilości odmów skarbówki. Coraz częściej fiskus żąda też od podatników opisania dodatkowych szczegółów, co znacznie wydłuża czas oczekiwania na interpretację (ustawowy termin to trzy miesiące). Ciągle się zdarza, że skarbówka wydaje różne interpretacje w tych samych sprawach. Oto przykład: trzy spółki z grupy kapitałowej wystąpiły z wnioskiem o ocenę identycznego stanu faktycznego. Pierwszej skarbówka odpowiedziała, że od opisanej usługi należy się VAT, drugiej, że nie, a trzeciej odmówiono wydania interpretacji.

25 718 – tyle w zeszłym roku wydano indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego. Tak wynika z raportu z działalności Krajowej Informacji Skarbowej.

Interpretacji było o 8 tys. mniej niż w 2016 r. i o 12 tys. niż w 2015 r. Skąd ten spadek? Z raportu wynika, że podatnicy złożyli mniej wniosków niż w poprzednich latach.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona