Rozliczenie CIT a obowiązki informacyjne

W załączniku do CIT-8, CIT-8/O, należy wykazać łączną kwotę podstawy opodatkowania WHT wynikającej z zakupu od kontrahentów z zagranicy oraz wartość potrąconej z tego tytułu daniny. Nieco inny zakres danych obejmują druki IFT.

Aktualizacja: 07.03.2016 09:07 Publikacja: 07.03.2016 07:54

Foto: 123RF

Polska spółka, która nabywa usługi od zagranicznego kontrahenta, musi pamiętać o obowiązkach informacyjnych i płatniczych, jakie mogą zaistnieć w obszarze podatku od przychodów uzyskanych w Polsce przez podatników nieposiadających siedziby lub zarządu na terytorium naszego kraju, zwanego powszechnie podatkiem u źródła (ang. withholding tax – WHT). Analizując obowiązki po stronie polskiego nabywcy usług, działającego również w charakterze płatnika podatku, można podzielić czynności na te, które należy wykonywać w ciągu roku podatkowego, oraz te, których termin przypada po zakończeniu roku podatkowego.

W ciągu roku...

W trakcie roku podatkowego firma zawierająca transakcje z zagranicznymi dostawcami opodatkowane podatkiem u źródła będzie występować w charakterze płatnika i do jej obowiązków należeć będzie właściwa kalkulacja, pobór i wpłata podatku do urzędu skarbowego.

Terminowe zapłaty

Wpłata pobranego podatku powinna być uiszczona w urzędzie skarbowym właściwym w sprawach opodatkowania osób zagranicznych w terminie do siódmego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła wypłata wynagrodzenia zagranicznemu kontrahentowi.

Przykład

W marcu 2015 r. firma zrealizowała płatność za transakcję opodatkowaną podatkiem u źródła. Wpłata pobranego z tego tytułu podatku powinna nastąpić do 7 kwietnia 2015 r.

Właściwa klasyfikacja

Aby prawidłowo wywiązać się z obowiązków płatnika, należy w ciągu roku podatkowego identyfikować bieżące oraz planowane transakcje z podmiotami zagranicznymi w celu określenia, czy podlegają one podatkowi u źródła. Katalog przychodów podlegających temu opodatkowaniu jest zawarty w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przykład

Podatkowi u źródła podlegają między innymi przychody uzyskane z: odsetek, praw autorskich, udostępnienia znaków towarowych oraz tajemnicy receptury lub procesu technologicznego, użytkowania urządzenia przemysłowego, know-how, świadczenia usług z tytułu działalności widowiskowej i rozrywkowej, świadczenia tak zwanych usług niematerialnych (doradczych, księgowych, badań rynku, marketingowych i innych), co do których stawka podatku wynosi 20 proc. przychodów.

Z kolei stawka w wysokości 10 proc. przychodów znajdzie zastosowanie do opłat za wywóz ładunków i pasażerów oraz przychodów uzyskanych z żeglugi powietrznej. Należy również pamiętać, że podobne uregulowania znajdują się w ustawie o podatku od osób fizycznych i znajdą zastosowanie przy usługach nabywanych od zagranicznych osób fizycznych.

Uzyskanie certyfikatu

Jeżeli zidentyfikowaliśmy w firmie transakcję z dostawcą z innego państwa podlegającą opodatkowaniu podatkiem u źródła, to warto zaopatrzyć się w certyfikat rezydencji zagranicznego kontrahenta, czyli zaświadczenie o miejscu rezydencji tego kontrahenta dla celów podatkowych. Certyfikat umożliwia powołanie się na odpowiednią umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą między Polską a krajem rezydencji podatkowej dostawcy (wykaz umów jest dostępny na stronie Ministerstwa Finansów) przy ustalaniu wartości podatku do pobrania. W zależności od przedmiotu transakcji oraz kraju, który jest siedzibą kontrahenta, stawka podatkowa po zastosowaniu zapisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania może zostać obniżona o kilka lub kilkanaście punktów procentowych, a nawet całkowicie zniwelowana, jeżeli dana umowa przewiduje zwolnienie dla wybranego typu usługi. Jednak zdarza się, że firma – mimo starań – nie ma możliwości uzyskania certyfikatu rezydencji dostawcy przed wykonaniem płatności za zakupioną usługę. W takiej sytuacji nie są spełnione warunki do zastosowania obniżonej stawki opodatkowania i należy wpłacić fiskusowi kwotę podatku obliczoną przy zastosowaniu podstawowej stawki.

Zwolnienie dla podmiotów powiązanych

W kontekście możliwości obniżenia stawki podatkowej należy pamiętać o zwolnieniu z opodatkowania odsetek i należności licencyjnych wypłaconych między podmiotami powiązanymi, ujętym w art. 21 ust. 3 i następne ustawy o CIT. Zwolnienie to można zastosować, jeżeli spółka wypłacająca (polski podmiot) i otrzymująca należność (dostawca zagraniczny z siedzibą w UE lub EOG, podlegający opodatkowaniu od całości swoich dochodów) nieprzerwanie przez okres co najmniej dwóch lat są powiązane kapitałowo przynajmniej w wysokości limitu wskazanego w ustawie. Po spełnieniu ustawowych warunków i odpowiednim udokumentowaniu (zarówno posiadaniem certyfikatu, jak i oświadczenia o stopniu powiązania kapitałowego oraz o niekorzystaniu ze zwolnienia z opodatkowania całości swoich dochodów, o którym mowa w art. 26 ust. 1f ustawy o CIT) transakcje między takimi podmiotami mogą zostać całkowicie zwolnione z podatku u źródła.

Prawidłowe obliczenia

A co można zrobić, gdy kontrahent nie zgadza się na otrzymanie zapłaty w obniżonej wartości, po potrąceniu podatku, a z analizy transakcji wynika konieczność pobrania daniny? W takiej sytuacji, aby zachować dobre relacje biznesowe z dostawcą, a jednocześnie wywiązać się z obowiązków fiskalnych, płatnicy najczęściej stosują ubruttowienie (tzw. gross-up) na potrzeby kalkulacji i wpłaty podatku u źródła. Istotną kwestią jest właściwe wskazanie kwoty będącej podstawą opodatkowania, która powinna być wyliczona według prostego wzoru:

(kwota płatności)

(1 – stawka podatku)

Uwaga! Taki sposób liczenia podatku nie został przedstawiony w przepisach. Jednak z takim podejściem powszechnie zgadzają się urzędy skarbowe. Sposób rozliczenia podatku u źródła w przypadku ubruttowienia został przedstawiony w przykładzie w dalszej części artykułu.

...i związane z jego zakończeniem

Wraz z końcem roku podatkowego firma płacąca na zakupy opodatkowane podatkiem u źródła jest zobowiązana do złożenia odpowiednich deklaracji i informacji podatkowych we właściwym urzędzie skarbowym, przez co realizuje swój obowiązek informacyjny. Jeżeli w trakcie roku podatkowego spółka zgodnie z przyjętymi procedurami wewnętrznymi odpowiednio ewidencjonowała i dokumentowała takie transakcje, to prace na koniec roku będą znacznie usprawnione. Najczęściej występujące deklaracje i informacje związane z podatkiem u źródła zostały scharakteryzowane w tabeli powyżej.

Uwaga! Poza wskazanymi deklaracjami i informacjami należy pamiętać również o innych, mniej popularnych drukach, takich jak na przykład CIT-9R (deklaracja o wysokości przychodu za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w porcie polskim) lub IFT-1/IFT-1R (informacje analogiczne do IFT-2/IFT-2R, ale dotyczące osób fizycznych).

—Anna Twardo jest starszą konsultantką w dziale prawnopodatkowym PwC

—Paulina Ślęzak jest konsultantką w dziale prawnopodatkowym PwC

Przykład

W 2015 r. Profilio Poland Sp. z o.o. przekazywała pierwsze płatności za transakcje podlegające opodatkowaniu podatkiem u źródła z podmiotami z grupy kapitałowej Profilio: Profilio Switzerland AG ze Szwajcarii oraz Profilio France Sarl z Francji. Spółka uzyskała certyfikaty rezydencji od obu dostawców w lipcu 2015 r. Profilio Poland przeanalizowała powiązania kapitałowe z dostawcami i stwierdziła, że jedynie firma z Francji spełnia wymogi do zastosowania zwolnienia, co wstępnie potwierdziła wyciągiem z rejestru sądowego będącego francuskim odpowiednikiem KRS. W związku z tym po dalszej analizie art. 21 ust. 3 oraz art. 26 ustawy o CIT i uzyskaniu odpowiedniego zaświadczenia wymienionego w art. 26 ust. 1f tej ustawy nie potrąciła podatku od płatności do francuskiej spółki.

W tabeli zostały przedstawione poszczególne transakcje wraz ze sposobem kalkulacji kwoty podatku u źródła. W celu zachowania przejrzystości kalkulacji pominięto kwestię wynagrodzenia płatnika, o którym mowa w art. 28 ordynacji podatkowej.

W pierwszej kolejności kwoty transakcji przeliczono na wartości w złotych. Chociaż nie wynika to bezpośrednio z przepisów, dla celów podatku u źródła za właściwy przyjmuje się kurs na dzień poprzedzający datę płatności.

Warto również zwrócić uwagę na wyliczenie kwoty stanowiącej podstawę opodatkowania w przypadku usługi doradczej, co do której dostawca nie zgodził się na potrącenie podatku. Podstawę opodatkowania skalkulowano na podstawie powszechnie stosowanej metody ubruttowienia, zgodnie z formułą:

(10 000 CHF)
_______________

(1 – 20%)

Dało to wynik w kwocie 12 500 CHF.

Chcąc dopełnić obowiązku informacyjnego, za rok 2015 Profilio Poland Sp. z o.o. powinna przygotować i złożyć:

1) dwie informacje IFT-2R dla obydwu kontrahentów,

2) CIT-10Z dla transakcji z podmiotem ze Szwajcarii, co do których był płacony podatek u źródła, oraz

3) załącznik CIT-8/O do rocznego zeznania CIT-8:

- w pozycji 79. firma wykaże łączną kwotę podstawy opodatkowania 107 150 zł (88 356+18 854), natomiast

- w pozycji 80. musi wpisać łączną kwotę podatku potrąconego 11 758 zł,

– które były wykazane w informacjach IFT-2R zarówno dla spółki Profilio Switzerland AG, jak i Profilio France Sarl.

Na następnych stronach >D6–7 przedstawiamy informację IFT-2R wypełnioną dla francuskiej spółki. Pierwsze trzy sekcje A, B i C informacji IFT-2R zawierają dane identyfikujące okresu, za jaki informacja ta jest składana, adresata (właściwy urząd skarbowy), dane płatnika sporządzającego informację oraz dane podatnika (zagranicznego kontrahenta). Warto zwrócić uwagę, że adresatem informacji powinien być urząd skarbowy właściwy dla nierezydentów zgodnie z miejscem siedziby płatnika, który w naszym przykładzie znajduje się w Warszawie. Kolejne sekcje D i E przedstawiają kwoty podstawy opodatkowania oraz podatku w podziale na odpowiednio rodzaj przychodów oraz poszczególne miesiące. Sekcja F wymaga wpisania liczby miesięcy składającej się na rok podatkowy płatnika. W sekcjach G i H wykazujemy datę przesłania informacji do zagranicznego kontrahenta oraz dane i podpisy osób odpowiedzialnych za treść informacji oraz upoważnionych do reprezentowania płatnika.

Polska spółka, która nabywa usługi od zagranicznego kontrahenta, musi pamiętać o obowiązkach informacyjnych i płatniczych, jakie mogą zaistnieć w obszarze podatku od przychodów uzyskanych w Polsce przez podatników nieposiadających siedziby lub zarządu na terytorium naszego kraju, zwanego powszechnie podatkiem u źródła (ang. withholding tax – WHT). Analizując obowiązki po stronie polskiego nabywcy usług, działającego również w charakterze płatnika podatku, można podzielić czynności na te, które należy wykonywać w ciągu roku podatkowego, oraz te, których termin przypada po zakończeniu roku podatkowego.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara