Kontrola w firmie: pracownik fiskusa musi okazać legitymację

Jeśli urzędnik z organu podatkowego wykonuje czynności służbowe, to ma obowiązek posiadać legitymację służbową i okazać ją podatnikowi.

Publikacja: 06.02.2016 11:45

Kontrola w firmie: pracownik fiskusa musi okazać legitymację

Foto: 123RF

Czy mam prawo żądać od pracownika urzędu skarbowego, który „odwiedził" w konkretnych celach, np. kontroli, moją firmę, aby okazał mi swoją legitymację? – pyta czytelnik.

Organy podatkowe działają na podstawie przepisów prawa z poszanowaniem zasady praworządności. Dla podatnika musi być jasne, kto przeprowadza czynności służbowe, które dotyczą jego firmy. Nie można bowiem wykluczyć, że w przyszłości będzie chciał zakwestionować decyzję organu podatkowego, wskazując zarzuty przeciw temu rozstrzygnięciu, a jednym z takich zarzutów może być np. wskazanie, że jedną z osób przeprowadzających czynności służbowe jest osoba podlegająca wyłączeniu od udziału w czynności.

Podatnik, u którego czynności służbowe wykonują pracownicy organu podatkowego, powinien zwracać szczególną uwagę na datę ważności legitymacji służbowej. Musi ona być ważna w trakcie przeprowadzania czynności służbowych przez pracownika urzędu skarbowego. Jeśli taka czynność będzie wykonywana przez pracownika urzędu skarbowego nieposiadającego ważnej legitymacji, to podatnik może skutecznie w przyszłości zakwestionować daną czynność, co może spowodować konieczność ponownego jej przeprowadzenia.

Pracownicy organu podatkowego, którzy chcą podjąć czynności służbowe u podatnika, powinni bez wezwania okazać legitymację służbową podatnikowi. Podatnik może zażądać okazania takiego dokumentu, jednak to pracownik organu powinien sam okazać dokument identyfikujący go jako pracownika organu podatkowego.

Zgodnie bowiem z art. 284 § 1 ordynacji podatkowej, co do zasady, wszczęcie kontroli podatkowej następuje przez doręczenie kontrolowanemu upoważnienia do jej przeprowadzenia oraz okazanie legitymacji służbowej.

Jeżeli kontrolowanym jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, upoważnienie doręcza się oraz okazuje się legitymację służbową członkowi zarządu, wspólnikowi albo innej osobie upoważnionej do reprezentowania kontrolowanego lub prowadzenia jego spraw (reprezentant kontrolowanego).

Jeżeli natomiast kontrolowanym jest zakład podmiotu zagranicznego, to upoważnienie doręcza się oraz okazuje się legitymację służbową osobie faktycznie kierującej, nadzorującej lub reprezentującej działalność prowadzoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (§ 2 i 2a).

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a