Wpłata do urzędu skarbowego w pierwszej kolejności zaliczana jest na koszty upomnienia

Od stycznia weszły w życie liczne zmiany w procedurach podatkowych. Wpłata do urzędu skarbowego w pierwszej kolejności zaliczana jest na koszty upomnienia, a dopiero później na daninę. Wprowadzono również możliwość zapłaty fiskusowi przez osobę inną niż sam zobowiązany.

Aktualizacja: 04.02.2016 16:00 Publikacja: 04.02.2016 06:00

Możliwość zapłaty podatku przez wskazane w przepisach osoby trzecie ułatwi przedsiębiorcom rozliczen

Możliwość zapłaty podatku przez wskazane w przepisach osoby trzecie ułatwi przedsiębiorcom rozliczenia z fiskusem

Foto: 123RF

Pośród licznych zmian wprowadzonych od stycznia do ordynacji podatkowej warto zwrócić uwagę na modyfikację zasad zaliczania wpłat na poczet zobowiązań podatkowych. W przypadku terminowego regulowania pojedynczych zobowiązań podatkowych zazwyczaj kwestia zapłaty podatku nie budzi większych wątpliwości. Gdy jednak na podatniku ciążą zaległości lub zobowiązania z różnych tytułów, istotne stają się przyjęte w ordynacji podatkowej reguły zaliczania wpłat podatnika.

Podstawowa zasada wynikająca z art. 62 ust. 1a tej ordynacji podatkowej mówi, że gdy na podatniku ciążą zobowiązania z różnych tytułów, wpłatę zalicza się na poczet podatku (zaliczki na podatek), począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności, chyba że podatnik wskaże zobowiązanie, na poczet którego robi wpłatę. Istotną nowością w tym zakresie jest wprowadzona od 1 stycznia br. zasada zaliczania wpłat w pierwszej kolejności na poczet obciążającego podatnika upomnienia. Dotychczas niezapłacone koszty upomnienia były dochodzone w ramach postępowania egzekucyjnego. Obecnie zatem w przypadku wpłacenia kwoty przez podatnika, na którym ciążą koszty doręczonego upomnienia, wpłata ta w pierwszej kolejności zostanie zaliczona na koszty upomnienia, a dopiero w pozostałej części na poczet zobowiązania podatkowego. W konsekwencji pozostała po zaliczeniu na koszty upomnienia kwota prawdopodobnie nie pokryje całości zobowiązania podatkowego (chyba że podatnik zapłaci „z górką"), co spowoduje powstanie zaległości podatkowej. Podatnicy, na których ciążą koszty doręczonych upomnień, powinni zatem pamiętać o nowej regule zaliczania wpłat na poczet zobowiązań podatkowych.

Kolejne istotne rozwiązanie w zakresie wpłat to umożliwienie zapłaty podatku za podatnika przez osobę trzecią. Zobowiązanie podatkowe obciąża podatnika, jednak nowe przepisy pozwalają w określonych sytuacjach na przyjęcie domniemania, że wpłata podatku następuje ze środków podatnika. Dzięki temu można będzie uniknąć dotychczasowych perturbacji i procedur wyjaśniających w sytuacji, w której podatek został wprawdzie zapłacony ze środków finansowych podatnika, ale przez osobę trzecią (często bliskiego członka rodziny). Od 1 stycznia do ordynacji podatkowej został dodany art. 62b § 1, zgodnie z którym zapłata podatku może nastąpić także przez:

1. małżonka podatnika, jego zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę,

2. aktualnego właściciela przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego, jeżeli podatek zabezpieczony jest hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym,

3. inny podmiot, w przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 1000 zł.

Oznacza to zatem, że obecnie możliwa już jest zapłata podatku przez wskazaną przepisami osobę bliską (np. z rachunku bankowego dziecka lub rodzeństwa), przy czym warto pamiętać, że gdy należność wpłaca kto inny niż sam podatnik (podmiot wskazany w pkt 1 i 3), dla jej uznania za wpłatę pochodzącą ze środków podatnika konieczne jest takie oznaczenie dowodu zapłaty, z którego jednoznacznie wynika, że przeznaczeniem zapłaty jest zobowiązanie podatkowe podatnika. Zmianę tę niewątpliwie należy ocenić pozytywnie, jako ułatwiającą – zwłaszcza drobnym przedsiębiorcom – regulowanie zobowiązań wobec fiskusa.

Autor jest doradcą podatkowym

Pośród licznych zmian wprowadzonych od stycznia do ordynacji podatkowej warto zwrócić uwagę na modyfikację zasad zaliczania wpłat na poczet zobowiązań podatkowych. W przypadku terminowego regulowania pojedynczych zobowiązań podatkowych zazwyczaj kwestia zapłaty podatku nie budzi większych wątpliwości. Gdy jednak na podatniku ciążą zaległości lub zobowiązania z różnych tytułów, istotne stają się przyjęte w ordynacji podatkowej reguły zaliczania wpłat podatnika.

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów