Podwójna ulga podatkowa dla innowacyjnych firm

Odpis z ulgi na badania i rozwój będzie podwojony. Dzięki temu polskie firmy mają chętniej inwestować w nowoczesne technologie.

Publikacja: 23.01.2017 07:24

Podwójna ulga podatkowa dla innowacyjnych firm

Foto: 123RF

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiada spore zachęty dla innowacyjnych firm. Chodzi przede wszystkim o podatkową ulgę w formie dodatkowego odliczenia wydatków na badania i rozwój (B+R).

– Obecnie ulga ta wynosi 50 proc., a wszystko wskazuje, że od 1 stycznia 2018 r. będzie to 100 proc. – podkreślił Gowin.

Obecnie ulga polega na pomniejszeniu podstawy opodatkowania o maksymalnie połowę wydatków na badania i rozwój. Oprócz tego firma zalicza te wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Po zmianach odpis ten zwiększy się do 100 proc. wydatków, co w praktyce da 19-proc. oszczędności (przy uwzględnieniu 19-proc. stawki daniny).

Przypomnijmy, że ulga na B+R obowiązuje od 2016 r. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, jak wynika z badań firmy doradczej E&Y, blisko połowa przedsiębiorców nie wiedziała, że istnieje.

Małe nią zainteresowanie wynikało zapewne z wysokości odpisu. W pierwszym roku było to maksymalnie 30 proc. niektórych wydatków. Dopiero od początku obecnego roku odliczyć można 50 proc. wybranych kosztów działalności B+R. Korzystne zmiany wprowadziła tzw. pierwsza ustawa o innowacyjności.

Według zapowiedzi cytowanego przez PAP Jarosława Gowina nowa ustawa o innowacyjności, która powinna wejść w życie 1 stycznia 2018 r., będzie zawierać wiele dodatkowych instrumentów. Na ich uzgodnienie między kierowanymi przez wicepremierów Gowina i Mateusza Morawieckiego ministerstwami Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rozwoju zabrakło czasu podczas prac nad pierwszą ustawą.

Minister Gowin liczy, że dzięki zwiększeniu ulgi uda się wyraźne rozruszać innowacyjność polskiej gospodarki. Powołując się na styczniowy ranking najbardziej innowacyjnych państw opracowany przez agencję informacyjną Bloomberg, w którym Polska awansowała z 23. na 22. pozycję, ocenił, że nasz kraj, choć powoli, pnie się pod względem innowacyjności w górę.

– Jestem przekonany, że w 2017 r. ten wzrost naszej pozycji będzie już skokowy, bo od 1 stycznia obowiązuje ustawa o innowacyjności firmowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ścisłej współpracy z Ministerstwem Rozwoju – ocenił.

W ramach ulgi B+R firma inwestująca w badania i rozwój może odliczyć od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów pracowniczych personelu zatrudnionego w celu realizacji premiowanej działalności. Inne wydatki, w tym m.in. na zakup materiałów, surowców, ekspertyz, opinii i usług doradczych, uprawniają do odliczenia 50 lub 30 proc., w zależności od wielkości firmy. Wcześniej odpis wynosił od 10 do 30 proc. Nowela ze stycznia wydłużyła okres, w którym można dokonać odliczenia, z trzech do sześciu lat. Wprowadziła też dla nowych firm możliwość uzyskania zwrotu równowartości w gotówce, jeśli nie mają od czego odliczyć wydatków.

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiada spore zachęty dla innowacyjnych firm. Chodzi przede wszystkim o podatkową ulgę w formie dodatkowego odliczenia wydatków na badania i rozwój (B+R).

– Obecnie ulga ta wynosi 50 proc., a wszystko wskazuje, że od 1 stycznia 2018 r. będzie to 100 proc. – podkreślił Gowin.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a