Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Postępowanie podatkowe

Po co interpretacja podatkowa, jeśli nie daje żadnej ochrony

123RF
Przedsiębiorcy oczekujš od skarbówki, że wskaże im, jak prawidłowo rozliczyć podatek. Nie spodziewajš się, że korzystna dla nich interpretacja okaże się pułapkš, bo przyjdzie kontrola i uzna, że Ÿle napisali wniosek.

Według raportu firmy Grant Thornton w cišgu ostatnich pięciu lat fiskus wydał 3,5 tys. interpretacji warunkowych. Oznacza to, że uchylił się od jednoznacznej odpowiedzi, ile podatku powinien zapłacić przedsiębiorca. Skarbówka ogranicza się do stwierdzenia, że firmie przysługuje obniżona stawka VAT pod warunkiem, że jej działalnoœć zalicza się do okreœlonej kategorii PKWiU. – Ale czy się zalicza czy nie, to już, podatniku, twój problem. Sam masz to okreœlić – tyle wynika z interpretacji.

W efekcie firma ma korzystnš interpretację, ale bez wartoœci. Bo fiskus tylko pozornie daje wolnš rękę. Zwykle za dwa–trzy lata w firmie pojawiajš się kontrolerzy, którzy już nie majš problemów z okreœleniem PKWiU. I wtedy przedsiębiorca słyszy, że jego klasyfikacja była błędna, a to oznacza, że płacił zaniżonš stawkę. Ma więc dopłacić podatek i do tego odsetki.

– Przecież po to wystšpiłem o interpretację, żeby mieć pewnoœć. Mam potwierdzenie, że rozliczam się prawidłowo – broni się przedsiębiorca. – Nie masz, bo twój wniosek nie zgadza się z rzeczywistoœciš – słyszy odpowiedŸ.

Interpretacje to bardzo pomocne narzędzie. Potwierdza to fakt, że występuje o nie ponad 30 tys. firm rocznie. Skarbówka powinna jednak zmienić praktykę i nie wydawać już żadnych warunkowo. Š?

W Monitorze Wolnej Przedsiębiorczoœci oceniamy gospodarcze działania rzšdu i pokazujemy bariery utrudniajšce funkcjonowanie firm. Dla czytelników, którzy na adres monitor@rp.pl napiszš, co ogranicza prowadzenie ich biznesu, mamy dwutygodniowy bezpłatny dostęp do e-wydania „Rzeczpospolitej".

>Więcej rp.pl/monitor

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL