Interpretacje warunkowe nie chronią przed dopłatą podatku

Ponad 3,5 tys. firm otrzymało interpretacje warunkowe. W razie kontroli fiskus może kwestionować rozliczenie.

Aktualizacja: 22.01.2018 06:19 Publikacja: 21.01.2018 18:36

Interpretacje warunkowe nie chronią przed dopłatą podatku

Foto: Fotolia

Wadliwe, niedające ochrony odpowiedzi skarbówki otrzymało w ciągu pięciu lat 3532 podatników – wyliczyła w swoim raporcie firma Grant Thornton. Chodzi o interpretacje wydawane warunkowo. Fiskus zaznacza w nich, że są wiążące tylko wtedy, gdy podany przez podatnika opis sprawy jest zgodny ze stanem faktycznym.

– Niestety, zasadą jest już, że skarbówka uchyla się od wydania interpretacji użytecznych dla firm – potwierdza prawnik Michał Malinowski.

Problem dotyczy przede wszystkim stawek VAT. Przedsiębiorca, który chce zastosować obniżoną stawkę VAT (5 proc. lub 8 proc. zamiast 23 proc.), musi sam ustalić właściwy kod Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Bez tego skarbówka odmawia wydania interpretacji.

Firma Grant Thornton zwraca uwagę, że jeśli podatnik nie chce podać we wniosku symbolu PKWiU, naraża się na odmowę wydania interpretacji. Jednak jego sytuacja nie będzie wcale lepsza, jeśli zastosuje się do polecenia fiskusa i sam określi PKWiU. W takim przypadku otrzyma interpretację z klauzulą, że jest ona wiążąca, o ile wnioskodawca prawidłowo wskazał PKWiU.

Przypomnijmy, że jeśli interpretacja dotyczy stanu faktycznego, zastosowanie się do niej chroni podatnika przed zapłatą odsetek i konsekwencjami karnoskarbowymi. Gdy dotyczy zdarzenia przyszłego – chroni również przed zapłatą podatku.

Zdecyduje kontrola

„Jeśli w trakcie kontroli okaże się, że podatnik błędnie określił PKWiU, warunkowa interpretacja nie zabezpieczy go ani przed zapłatą odsetek, ani przed sankcjami karnoskarbowymi, a tym bardziej przed zapłatą podatku" – czytamy w raporcie.

Fiskus nie zmienia jednak praktyki. Nawet najnowsze interpretacje na początku stycznia 2018 r. zawierają klauzulę warunkową. Jedna ze spraw (0115-KDIT1-1.4012.801.2017.1.JP) dotyczyła firmy budowlanej, która chciała potwierdzić możliwość zastosowania 8 proc. VAT na wymianę instalacji w budynku. Inna firma pytała o możliwość stosowania 5 proc. VAT od sprzedaży suszonej papryki w proszku i ziaren gorczycy (0114-KDIP1-1.4012. 644.2017.2.KOM). W obu przypadkach fiskus uznał, że stawki są prawidłowe, o ile przedsiębiorcy prawidłowo określili PKWiU i – w przypadku wymiany instalacji – symbol Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB).

– Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, produkty, usługi i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach – podkreśla Krajowa Informacja Skarbowa.

Kłopoty sprawia też w ostatnim czasie identyfikacja robót budowlanych w celu zastosowania odwrotnego obciążenia VAT. Firmie, która źle zaklasyfikuje usługę i nie wykaże obowiązku podatkowego, grozi nie tylko dopłata podatku z odsetkami, ale również sankcja VAT.

Według adwokata Arkadiusza Stępniewskiego, problem dotyczy wielu firm. Nie rozwiązuje go też uzyskanie opinii urzędu statystycznego, bo dla fiskusa nie jest ona wiążąca. Stanowi tylko jeden z dowodów. – Znam przypadki, w których firmy dopłaciły podatek, mimo iż opierały się na opinii GUS i interpretacji podatkowej. Skarbówka uznała w trakcie kontroli, że mimo to przyjęta klasyfikacja i stawki podatku były błędne – mówi.

Warto zaskarżyć

Według analizy Grant Thornton, takie stanowisko kwestionują w najnowszych orzeczeniach sądy administracyjne, uznając interpretacje warunkowe za nieprawidłowe. Dotychczas sądy wydały 17 takich wyroków, w tym 9 zapadło w Wojewódzkich Sądach Administracyjnych i aż 8 w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

W wyroku z 30 listopada 2017 roku (I FSK 179/16) NSA uznał, że fiskus nie może odmawiać interpretacji, gdy podatnik pyta, czy prawidłowo klasyfikuje produkt. Ustawa o VAT wyraźnie odwołuje się do PKWiU i uzależnia od tego zastosowanie preferencyjnej stawki. Fiskus musi więc ocenić poprawność PKWiU, a w konsekwencji możliwość stosowania obniżonej stawki. ©?

Opinia

Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, menedżer w Grant Thornton

Interpretacje podatkowe to ważny instrument chroniący przed ryzykiem podatkowym. Przedsiębiorcy powinni jednak sprawdzić, czy uzyskana przez nich interpretacja nie zawiera klauzuli warunkowej. W takiej sytuacji, jeśli minął już termin zaskarżenia jej do sądu, powinni wystąpić o nową. Co ważne, we wniosku o interpretację nie należy podawać PKWiU jako elementu stanu faktycznego czy zdarzenia przyszłego. Powinien to być element stanowiska wnioskodawcy, by to organ podatkowy ocenił, czy PKWiU i zastosowana na tej podstawie stawka są prawidłowe. Jeśli skarbówka odmówi wydania interpretacji, kolejnym krokiem powinna być skarga do sądu. Należy zaznaczyć, że fiskus musi interpretować całą normę prawną, wpływającą na wysokość podatku.

Wadliwe, niedające ochrony odpowiedzi skarbówki otrzymało w ciągu pięciu lat 3532 podatników – wyliczyła w swoim raporcie firma Grant Thornton. Chodzi o interpretacje wydawane warunkowo. Fiskus zaznacza w nich, że są wiążące tylko wtedy, gdy podany przez podatnika opis sprawy jest zgodny ze stanem faktycznym.

– Niestety, zasadą jest już, że skarbówka uchyla się od wydania interpretacji użytecznych dla firm – potwierdza prawnik Michał Malinowski.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe