Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polskie Stronnictwo Ludowe

Władysław Kosiniak-Kamysz: Niech premier Szydło powstrzyma naloty na dożynki

Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
PSL skrytykował działania "różnego rodzaju służb", które dokonujš "naloty” podczas dożynek oraz festiwali i zastraszajš osoby wytwarzajšce m.in. nalewki. Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział przygotowanie projektu ustawy, który uchroni przed „takimi działaniami”.

- W wielu miejscach w Polsce odbywajš się dożynki, różnego rodzaju œwięta plonów, warzyw, spotkania, gdzie tradycja łšczy się z nowoczesnoœciš. W Polsce odrodziły się w ostatnich latach w niewštpliwy sposób koła gospodyń wiejskich, tradycja produktu regionalnego, tradycja produktu lokalnego. To jest nasza duma i chluba – mówił na wtorkowej konferencji w Sejmie Kosiniak-Kamysz.

Jak zauważył dochodzi jednak do „skandalicznych” sytuacji, kiedy to prowadzone sš „naloty różnego rodzaju służb” na takie festiwale. - Dochodzi do zastraszania osób, które majš stoiska, wytwarzajš produkty i nalewki - dodał.

Poseł PSL Paweł Bejda jako przykład podał Festiwal Smaku w Grucznie (woj. kujawsko-pomorskie). Z doniesień medialnych wynika, że funkcjonariusze Służby Celnej podczas tej imprezy wystawili mandaty na kwotę 4 tys. zł za sprzedaż m.in. nalewek bez akcyzy i paragonu. Skonfiskowali też prawie 190 litrów alkoholu.

- Dla nas jest to ingerencja w naszš kulturowoœć, w nasze dziedzictwo (…). To jest policzek wymierzony dla polskich kobiet działajšcych w kołach wiejskich – ocenił Bejda. - Oczywiœcie ktoœ powie, że prawo musi być przestrzegane, ale jest jeszcze coœ takiego, jak rozsšdek i prawo dla ludzi - stwierdził.

Kosiniak-Kamysz zaapelował do premier Beaty Szydło, aby powstrzymała „naloty”, które – w jego opinii – „niszczš takie œwięta, powodujš, że rodzi się niepokój”.

Zapowiedział również, że PSL przygotuje ustawę, która „będzie zabezpieczała” koła gospodyń wiejskich i wszystkie osoby, które wytwarzajš produkty regionalne przed „takimi działaniami”.

Do sytuacji w Grucznie odniosła się na swojej stronie Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, wskazujšc, że funkcjonariusze celno-skarbowi kontrolowali „prawidłowoœć przestrzegania przepisów regulujšcych obrót wyrobami alkoholowymi”.

Działania kontrolne – jak wyjaœniono – sš elementem prowadzonej przez Krajowš Administrację Skarbowš kampanii polegajšcej m.in. na monitorowaniu przebiegu imprez plenerowych pod kštem legalnoœci alkoholu oferowanego do sprzedaży i spożycia.

Izba przekonuje, że głównym celami tej kampanii jest m.in. zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom, zapewnienie równej konkurencji legalnym producentom napojów spirytusowych oraz zagwarantowanie należnych wpływów do budżetu państwa.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL