Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polskie Stronnictwo Ludowe

Jakub Stefaniak: Listy prezydenta Dudy to krzyk rozpaczy

tv.rp.pl
Największym "beneficjentem" kłótni "w rodzinie PiS-owskiej" jest polska armia - twierdzi rzecznik PSL Jakub Stefaniak. Polityk uważa, że "to co nam dziœ broi pan minister i tak idzie na konto prezydenta". - On bierze odpowiedzialnoœć za to, co dzieje się w armii - powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE.

Rzecznik zauważył, że wojna, którš PiS "rozpoczšł w Polsce, czyli podzielił Polskę na kilka obozów" teraz przenosi się w szeregi partii. - Teraz zaczyna się kłótnia w rodzinie PiS-owskiej, na górze. I myœlę, że te ostatnie wydarzenia zwišzane z asystentem pana ministra Macierewicza, pokazujš, że coœ jest na rzeczy - powiedział.

 

O co toczy się wojna? - Chodzi o poparcie wyborcze - uważa Stefaniak. - Myœlę, że pan prezes Kaczyński jest niejako w potrzasku. Z jednej strony ma częœć polityków nawet PiS-u, którzy chodzš, cišgnš go za rękę i mówiš "weŸ już zwolnij tego Macierewicza, weŸ go wyrzuć z tego rzšdu bo on nam szkodzi". Ale z drugiej strony ma pana ministra Macierewicza, który jest ikonš w pewnej częœci rdzennego elektoratu PiS-u - trzeba to powiedzieć jasno. I pan prezes kalkuluje nie dla dobra Polski - tylko kalkuluje dla dobra swojej partii politycznej. Nie chce stracić tych iluœ procent, które ma za sobš pan minister Macierewicz, więc go trzyma - powiedział polityk PSL.

Według niego najwięcej na konflikcie traci wojsko. - Niestety największym beneficjentem - oczywiœcie w cudzysłowie "beneficjentem" - jest polska armia, która ulega demontażowi od dłuższego czasu. Nawet nie tylko armia, bo i spółki zbrojeniowe. I uczelnie, bo przecież Akademia Obrony Narodowej też dostała "po łapach" - mówił Stefaniak.

Czy Andrzej Duda będzie się starał "odbić" resort obrony z ršk Antoniego Macierewicza? - Bardziej traktowałbym jego listy w formie takiego krzyku rozpaczy - skomentował rzecznik. - On bierze odpowiedzialnoœć za to, co dzieje się w armii. To co nam dziœ broi pan minister i tak idzie na konto prezydenta. I te listy to może jest też próba wytłumaczenia się przed częœciš społeczeństwa, że próbuje coœ robić. Ale widać, że niestety możliwoœci ma bardzo ograniczone - powiedział.

- Natomiast tutaj też trzeba powiedzieć jasno i skrytykować pana prezydenta, że sam też nie jest do końca w porzšdku - zaznaczył.

Zdaniem Stefaniaka przesadzony jest stereotyp mówišcy o tym, że "PSL się z każdym dogada". - Gdyby PSL chciało się dogadać z PiS-em, to by się próbowało dogadywać. Nie dogaduje się i nie chce się dogadywać bo widzi, co PiS robi - powiedział goœć Zuzanny Dšbrowskiej. - Ludzie widzš tę dobrš zmianę, która tak naprawdę nastšpiła w PSL-u, a nie w PiS-ie - dodał.

Stefaniak jest spokojny o współpracę partii opozycyjnych. - W opozycji wiadomo, że nie ma koalicji i pewnie nigdy nie będzie. Natomiast sš pewne wspólne wartoœci, wspólne mianowniki - uznał. - Jeżeli chodzi o te sprawy zwišzane chociażby z samostanowieniem, z ograniczeniem Polakom praw wyborczych, to nie ma ugrupowania w opozycji, które by się sprzeciwiało  i nie chciało przystšpić do takiej koalicji na rzecz Polaków, na rzecz demokracji - powiedział rzecznik PSL.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL