Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Słowacja: Szef MSW po trzech tygodniach zapowiedział swojš dymisję

EU2016 SK [CC0], via Wikimedia Commons
Tomasz Drucker, słowacki minister spraw wewnętrznych, zapowiedział w poniedziałek, po trzech tygodniach urzędowania, że zrezygnuje z urzędu, po masowych protestach, w czasie których manifestanci domagali się zwolnienia szefa policji po zabójstwie dziennikarza.

Zabójstwo dziennikarza Jana Kuciaka, do którego doszło lutym, doprowadziło do największych protestów od dziesięcioleci. W zeszłym miesišcu manifestacje doprowadziły do rezygnacji wieloletniego premiera Roberta Fico.

Trójstronna koalicja, pod przywództwem partii Smer Fico, utworzyła nowy gabinet, w którym niezależny politycznie Drucker objšł szefostwo MSW. Zastšpił na stanowisku Roberto Kalinaka, długoletniego współpracownika Fico.

Drucker powiedział, że nie znalazł żadnego powodu, by wyrzucić z pracy szefa policji Timora Gaszpara, ale uznał, że problem dalej istnieje i powoduje głębokie podziały w społeczeństwie.

- Odchodzę, bo nie mogłem uspokoić sytuacji, a polaryzacja postępuje - powiedział Drucker. Nie sšdzę, żeby odejœcie Gaszpara mogło jš uspokoić - dodał.

Prezydent Andrej Kiska, długoletni przeciwnik Fico, w zeszłym miesišcu, w czasie uroczystoœci nominowania nowych ministrów, mówił, że zgodził się z Druckerem, iż potrzebna jest zmiana w kierownictwie policji.

ródło: rp.pl/ reuters

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL