Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Korea Północna zawiesza testy nuklearne i chce rozmawiać

Kim Dzong Un i Czung Uj Jong w czasie rozmów w Pjongjangu
AFP
Korea Południowa poinformowała, że uzgodniła z Koreš Północnš przeprowadzenie rozmów na szczycie pod koniec kwietnia. Reżim Kim Dzong Una jest też gotowy do rozmów z USA na temat rezygnacji z broni atomowej i normalizacji stosunków z Waszyngtonem.

Biuro prezydenta Korei Płd. oœwiadczyło, że oba kraje zgodziły się na utworzenie specjalnego goršcego połšczenia telefonicznego pomiędzy ich przywódcami.

Czung Uj Jong, prezydencki dyrektor ds. bezpieczeństwa narodowego w Korei Południowej, dodał, że Korea Północna również dała jasno do zrozumienia, że może zrezygnować z posiadania broni nuklearnej, jeœli "zostanš rozwišzane zagrożenia militarne przeciwko krajowi", a państwo Kim Dzong Una otrzyma wiarygodne gwarancje bezpieczeństwa. Tymczasem zaakceptowane zostało moratorium na testy broni nuklearnej i rakiet balistycznych.

Informacje na temat łagodzenia polityki pojawiły się kilka godzin po tym, jak południowokoreańska delegacja pod przewodnictwem Czunga wróciła z wizyty na Północy, gdzie spotkała się z przywódcš Korei Północnej. Czung dodał, że Północ obiecała, iż nie użyje broni konwencjonalnej ani nukleranej przeciwko Południu.

ródło: rp.pl/ AP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL