Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Apel Wałęsy: Z rzšdzšcymi Polskš nie utrzymywać kontaktów

Fotorzepa, Jerzy Dudek
"Jeœli Amerykanie nie otworzš oczu tym wstajšcym od 2 lat z kolan dyplomatołkom to będzie katastrofa. Zachęcam inne kraje do podobnych czynów" - napisał na swoim profilu na Twitterze były prezydent Lech Wałęsa komentujšc nieoficjalnie doniesienia o wprowadzeniu zakazu kontaktów dwustronnych między Polskš a USA na najwyższym szczeblu. Miałoby to być pokłosiem kryzysu spowodowanego nowelizacjš ustawy o IPN.

Onet powołujšc się m.in. na notatkę sporzšdzonš po spotkaniu polskich dyplomatów z Wessem Mitchellem, jednym z bliskich współpracowników sekretarza stanu USA Rexa Tillersona podał, że USA wprowadzajš dla polskich władz zakaz kontaktów dwustronnych na najwyższym szczeblu, a w Kongresie narastajš nastroje antypolskie. Mitchell miał też przestrzegać, że jeżeli polski rzšd nie ustšpi ws. ustawy o IPN, to może dojœć do blokady finansowania współpracy wojskowej. Informacja ta dotychczas nie została oficjalnie potwierdzona.

"Zachęcam inne kraje do podobnych czynów. Z tymi rzšdzšcymi Polskš nie należy utrzymywać kontaktów" - napisał Wałęsa odnoœnie rzekomych sankcji, jakimi USA chce objšć Polskę.

W innym tweecie Wałęsa zasugerował, że "bubel prawny o IPN" będzie potrzebny PiS "do walki z kłamstwem oœwięcimskim a smoleńskim". "I to do walki tylko z Polakami" - dodał.

Znowelizowana ustawa o IPN wprowadza karę do trzech lat więzienia dla osób, które - nie powołujšc się na fakty - oskarżajš naród Polski o zbrodnie popełnione w czasie II wojny œwiatowej. Nowelizacja budzi sprzeciw USA i Izraela.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL