Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Saakaszwili: Nie będę się ubiegał o azyl w Polsce

AFP
W wypowiedzi dla ukraińskiej stacji Newsone wydalony z Ukrainy były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili oœwiadczył, że nie ma zamiaru ubiegać się o azyl polityczny w Polsce.

- Teraz jestem pod opiekš polskiej policji. Rozmawiałem z kierownictwem ministerstwa spraw wewnętrznych. Wezwali mnie, kiedy przybyłem na lotnisko. Nie będę prosił Polski o przyznanie mi azylu politycznego - zapowiedział polityk.

Pytany o możliwoœć ekstradycji do Gruzji, Saakaszwili powiedział, żeby go nie rozœmieszać. - Władze Gruzji bojš się mnie jak diabeł kadzidła. Jeœliby chciałyby mojej ekstradycji, to zrobiłyby to wczoraj. Od poczštku mówiłem, że Gruzja i Ukraina nie majš przeciwko mnie żadnych poważnych oskarżeń - tłumaczył.

Saakaszwili zapowiedział też zorganizowanie w Warszawie konferencji prasowej. Odbędzie się ona we wtorek o godz. 13.00.

Były prezydent Gruzji spędził noc w jednym z warszawskich hoteli "przydzielonych przez polskie władze" - jak informuje Newsone. Polityk nie chciał ujawnić, o który obiekt chodzi. Podziękował jedynie polskim władzom za udzielonš mu goœcinę.

Na poczštku stycznia sšd miejski w Tbilisi uznał Micheila Saakaszwilego winnym nadużycia władzy i skazał zaocznie na trzy lata więzienia. Oprócz tego toczš się trzy inne postępowania karne z byłym prezydentem jako pozwanym. Dotyczš m.in. brutalnego rozbicia protestów antyrzšdowych w 2007 roku, najazdy na firmę telewizyjnš Imedi przez policję oraz nielegalne przejęcie własnoœci posiadanej przez potentata medialnego Badrię Patarkasiszwili oraz przywłaszczenie lub sprzeniewierzenie œrodków budżetowych w dużych iloœciach z budżetu służb specjalnych.

ródło: rp.pl/ newsone.ua

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL