Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Georgette Mosbacher będzie ambasadorem w Warszawie

Flickr/HarvardCPL
Działacz amerykańskiej alternatywnej prawicy Jack Posobiec tš wiadomoœć podał już w listopadzie, ale Biały Dom jš oficjalnie potwierdził dopiero teraz: Donald Trump będzie miał w Warszawie prawdziwie zaufanš ambasador.

Po zakończeniu wszystkich procedur, w tym zatwierdzeniu nominacji przez Senat UE, nowš ambasador USA w Polsce zostanie wieloletnia przyjaciółka prezydenta Georgette Mosbacher.

Dotychczasowy ambasador Paul W. Jones, zawodowy dyplomata, który wczeœniej był m.in. szefem amerykańskiej placówki w Malezji takiego przełożenia na Biały Dom nie miał. Do Warszawy przyjechał we wrzeœniu 2015 r. z nominacji Baracka Obamy. I choć nie objęła go czystka tuż po objęciu prezydentury przez miliardera w styczniu 2016 r., jego dni wydawały się policzone.

Mosbacher przyjeżdża do Warszawy gdy stosunki polsko-amerykańskie znalazły się w największym kryzysie od lat. Mimo dwukrotnej deklaracji Departamentu Stanu, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustawy o IPN. Nie ma też perspektyw na zniesienie wiz dla Polaków jeżdżšcych do USA: w ub.r. udział odmów wzrósł do 5,7 proc., blisko dwa razy więcej, niż wynosi maksimum pozwalajšce na zniesienie obowišzku wizowego. Wiele wskazuje też na to, że mimo sprzeciwu USA ruszy budowa gazocišgu Nord Stream 2, czego nie chce Warszawa. Amerykanie mieli z kolei nadzieję, na znacznie szybsze rozstrzygnięcie wielkich kontraktów zbrojeniowych, w szczególnoœci na system obrony rakietowej. Wpływy nowej ambasador w Waszyngtonie powinny pomóc rozwišzać te konflikty.

Mosbacher od dziesięcioleci była podporš republikanów w zdominowanym przez demokratów Nowym Jorku, mieœcie obecnego prezydenta. Tu w luksusowym mieszkaniu przy V Avenue (Pištej Alei) organizowała legendarne przyjęcia z udziałem największych tego œwiata, od George’a W. Busha po Margaret Thatcher, króla Juana Carlosa czy największych aktorów Hollywood. W ub. roku zbierała fundusze na kampanię wyborczš Trumpa. A tuż przed wyborami wpływowy „Financial Times” przeprowadził z Mosbacher długš rozmowę, w której przybliżała postać miliardera.

Mosbacher była zaproszona już na 40. urodziny Trumpa. Od tego czasu stale utrzymywali kontakt. Szczególny znak zaufania: miliarder pozwala jej zabrać na pokład swojego samolotu dwa psiaki, choć ma podobno obsesję na punkcie nieskazitelnej czystoœci. Mosbacher jest zresztš tak przyzwyczajona do swoich zwierzaków, że zamierza je sklonować. Wielkš fortunę zbudowała najpierw dzięki karierze w amerykańskim przemyœle kosmetycznym, a potem trzem intratnym małżeństwom (i rozwodom), w tym z Robertem Mosbacherem, przedsiębiorcš naftowym z Teksasu i sekretarzem handlu u George’a H.W. Busha.

Mosbacher niedawno wystawiła (za 29,5 mln dol.) nowojorskie mieszkanie i zapowiedziała, że kupi willę na Capri. – Chcę zmienić życie – ogłosiła. Czy to oznacza, że wybiera się do Polski? Nie wiadomo. W każdym razie wiadomoœć pojawiła się zaraz po ogłoszeniu sprzedaży przez USA amerykańskich patriotów. I œwiadczyłaby o tym, że Trump chce wysłać do Warszawy osobę z kręgu najbardziej zaufanych osób.

 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL