Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Niemcy: Martin Schulz nie zostanie szefem MSZ

AFP
Szef SPD Martin Schulz nie będzie ministrem spraw zagranicznych w przyszłym rzšdzie Niemiec.

 

 

Martin Schulz wydał w tej sprawie oœwiadczenie, w którym napisał, że spór wokół jego osoby może negatywnie wpłynšć na wynik wewnštrzpartyjnego referendum. Ma ono zatwierdzić lub odrzucić umowę koalicyjnš z chadekami.

 

Martin Schulz, który jest przewodniczšcym SPD, miał nie uzyskać wotum zaufania w partii, w zwišzku z czym, zrezygnował z objęcia funkcji szefa niemieckiej dyplomacji. "Bild Zeitung" poinformował jednak, że został on zmuszony do takiej decyzji po ostrych protestach w partii.

Jak informuje Polskie Radio, członkowie SPD od kilku dni przypominajš, że Schulz po wyborach wielokrotnie zapewniał, że nie weŸmie udziału w rzšdzie koalicyjnym razem z Angelš Merkel, a jego zapowiedŸ objęcia resortu spraw zagranicznych jest złamaniem słowa.

Dwa dni temu, podczas zakończonych negocjacji koalicyjnych między CDU, CSU a socjaldemokratami z SPD zawarto porozumienie w sprawie obsady ministerstw. Choć SPD zdobyła w wyborach o 10 punktów procentowych mniej niż chadecka unia CDU/CSU, otrzymała tyle samo, szeœć ministerstw: resorty spraw zagranicznych, finansów, pracy i spraw socjalnych oraz sprawiedliwoœci.

Od 20 lutego do 2 marca odbędzie się referendum w SPD. Jego wyniki ogłoszone zostanš 4 marca. Martin Schulz zapowiedział wczeœniej, że po ogłoszeniu wyników zrezygnuje z funkcji szefa partii - podaje Polskie Radio. 

ródło: Polskie Radio

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL