Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Niemcy: Merkel i SPD bliżej koalicji

AFP
CDU oraz SPD sš bliżej odnowienia wielkiej koalicji - informuje BBC. Obie strony zatwierdziły formalny plan negocjacji koalicyjnych, które majš zaowocować powołaniem nowego rzšdu.

Po jesiennych wyborach, wygranych przez CDU/CSU (choć mniej zdecydowanie niż się spodziewano), Merkel nie udało się sformować koalicji okreœlanej mianem "Jamajki" w skład której mieli wejœć liberałowie z FDP i Zieloni.

Układ sił w parlamencie w takiej sytuacji stawiał partię Merkel przed koniecznoœciš ponownego zawarcia tzw. wielkiej koalicji z SDP - alternatywš było rozpisanie przedterminowych wyborów (wszystkie partie w Bundestagu wykluczajš współpracę z antyimigranckš AfD).

SPD poczštkowo odrzucało możliwoœć odnowienia wielkiej koalicji, ale ostatecznie dało mandat władzom partii do prowadzenia rozmów w tym zakresie.

12 stycznia po całonocnych dyskusjach nad planem negocjacji ws. koalicji chadekom i socjaldemokratom udało się dojœć do porozumienia w sprawie treœci tego 28-stronicowego dokumentu. 

SPD i CDU porozumiały się m.in. ws. polityki dotyczšcej imigrantów - nowy rzšd ma zgodzić się co do ustalenia maksymalnej liczby uchodŸców jacy rocznie mogš przybyć do Niemiec na poziomie ok. 200 tysięcy. Z kolei liczba imigrantów przybywajšcych do Niemiec w ramach procedury łšczenia rodzin ma maksymalnie wynosić tysišc miesięcznie.

Na wspólnej konferencji prasowej Merkel i Schulz oœwiadczyli, że sš optymistami co do możliwoœci odnowienia wielkiej koalicji.

W wyborach z 2017 roku zarówno zwycięskie CDU/CSU, jak i SPD osišgnęły najgorsze wyniki wyborcze od ponad 50 lat.

ródło: BBC

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL