Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Wiceszef MSZ Rosji: Liczymy na postęp ws. misji ONZ w Donbasie

Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license, fot. Yevgen Nasadyuk
Rosja ma nadzieję, że w 2018 r. nastšpi postęp w kwestii rozmieszczenia misji ONZ w Donbasie - powiedział dziennikowi "Kommiersant" wiceszef MSZ Rosji Grigorij Karasin. Podkreœlił, że jej zadaniem powinno być zapewnienie bezpieczeństwa misji monitoringowej OBWE.

- Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda się nam przedsięwzišć kroki w tym kierunku (rozmieszczenia misji ONZ), ale ten ruch nie powinien odbyć się kosztem politycznych interesów Doniecka i Ługańska - powiedział we wtorek Karasin.

Głównym zadaniem misji ONZ powinno być zapewnienie bezpieczeństwa specjalnej monitoringowej misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), pracujšcej na linii rozgraniczenia między oddziałami ukraińskimi a siłami prorosyjskich separatystów - oœwiadczył wiceminister. Z kolei władze w Kijowie chcš, by misja ONZ była rozmieszczona na całym terytorium zajętym dziœ przez wspieranych przez Kreml separatystów, wraz z odcinkami granicy ukraińsko-rosyjskiej, których Kijów obecnie nie kontroluje.

Karasin w wywiadzie opublikowanym na stronie internetowej "Kommiersanta" ocenił również, że ignorowanie przez Kijów interesów mieszkańców Donbasu prowadzi donikšd, jeœli chodzi o rozwišzanie konfliktu. - Jeœli Kijów chce uregulowania konfliktu, niech nawišże dialog z ludŸmi żyjšcymi w Donbasie! Istniejš ku temu możliwoœci - powiedział.

18 grudnia Rosja poinformowała, że wycofuje swoich oficerów ze Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji (JCCC), ukraińsko-rosyjskiej grupy monitorujšcej przestrzeganie rozejmu w Donbasie, oskarżajšc stronę ukraińskš o utrudnianie im pracy i ograniczanie ich dostępu do tzw. linii rozgraniczenia. W odpowiedzi MSZ w Kijowie oœwiadczyło, że wycofanie rosyjskich oficerów oznacza, że Rosja chce uniknšć odpowiedzialnoœci za agresję na Ukrainę. Oceniło także, że Moskwa nie rezygnuje z prób zmuszenia Kijowa i jego partnerów międzynarodowych do bezpoœredniego dialogu z bojownikami prorosyjskimi.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL