Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Wybitny afrykański piłkarz George Weah został prezydentem Liberii

AFP
Najlepszy piłkarz 1995 roku na œwiecie George Weah został prezydentem Liberii. Jeden z najwybitniejszych zawodników w historii Czarnego Kontynentu otrzymał w drugiej turze 61,5 procent głosów i pokonał wiceprezydenta Josepha Boakaia.

Weah urodził się 1 paŸdziernika 1966 roku w biednej dzielnicy Monrovii. Pierwszy kontrakt seniorski podpisał w 1985 roku z lokalnym klubem Mighty Barrolle. Zanim zaczšł grać na Starym Kontynencie, musiał dorabiać jako operator w centrali telefonicznej.

60-krotny reprezentant Liberii, zdobywca 22 bramek dla tego kraju, miał bogatš karierę piłkarskš. W Europie zaczšł pokazywać się pod koniec lat 80., kiedy przeniósł się do AS Monaco, gdzie jego talent dostrzegł obecny trener Arsenalu Londyn Arsene Wenger. W 1992 roku Weah trafił do Paris Saint-Germain, a trzy lata póŸniej przeszedł do AC Milan, gdzie œwięcił największe sukcesy.

Wtedy właœnie otrzymał Złotš Piłkę za zwycięstwo w prestiżowym plebiscycie magazynu "France Football". W podobny sposób wyróżniła go także Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA).

W 1996 roku został uznany najlepszym afrykańskim piłkarzem stulecia, a w styczniu 1997 otrzymał od FIFA nagrodę Fair Play za działania umożliwiajšce jego pochłoniętej wojnš domowš ojczyŸnie udział w eliminacjach mistrzostw œwiata. W konflikcie z lat 1989-2003 zginęło około 250 tys. osób.

Weah występował także m.in. w Chelsea Londyn oraz w Manchesterze City, ale na Wyspach nie grał już zbyt często.

Blisko 20-letniš karierę zakończył w 2003 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. PóŸniej został politykiem w ojczyŸnie, korzystajšc z doœwiadczenia zdobytego wczeœniej w rozmaitych akcjach charytatywnych. Jeszcze jako czynny sportowiec współpracował m.in. z organizacjš UNICEF, zajmujšcš się pomocš dzieciom, angażował się także w walkę z wirusem HIV.

W 2005 roku Weah kandydował na prezydenta Liberii, ale przegrał rywalizację o urzšd w drugiej turze głosowania. W 2014 roku dostał się za to do senatu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL