Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Generał, który obalił Mugabe, został wiceprezydentem

AFP
Gen. Constantino Chiwenga, organizator przewrotu, który odsunšł od władzy prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabego po 37 latach rzšdów, objšł w czwartek stanowisko wiceprezydenta, co jest komentowane jako dalsza militaryzacja byłej brytyjskiej kolonii. Jej prezydentem jest Emmerson Mnangagwa.

Cytowani przez agencje prasowe krytycy nowego rzšdu sšdzš, że nominacja Chiwengi jest nagrodš za czynnš rolę, jakš odegrał w odsunięciu 21 listopada od władzy 93-letniego prezydenta Mugabego.

Razem z Chiwengš został zaprzysiężony inny nowy wiceprezydent, szef resortu obrony, bezpieczeństwa i weteranów wojennych Kembo Mohadi. Nie jest on zaliczany do grona oficerów, którzy dokonali przewrotu, lecz uważany jest za doœwiadczonego polityka - był w latach 2002-2015 ministrem spraw wewnętrznych, a następnie do roku 2017 szefem resortu bezpieczeństwa narodowego.

Jeden z głównych krytyków rzšdu, adwokat i kandydat do parlamentu Fadzayi Mehere, napisał na Twitterze: "BšdŸmy szczerzy, nasz rzšd zawsze, od pierwszego dnia był pełen byłych wojskowych. Nie powinniœmy Chiwendze od pierwszego dnia pokazywać czerwonej kartki tylko dlatego, że wywodzi się z armii. Powinniœmy zapytać go, jak planuje przyszłoœć Zimbabwe? Co zaoferuje ludziom? Po operacji 'Odzyskać naszš spuœciznę' potrzebna jest operacja 'Odzyskać nasze życie, naszš godnoœć'".

Prasa rzšdowa Zimbabwe przynosi zapewnienia nowego prezydenta, że zamierza ciężko pracować, aby odzyskać zaufanie zagranicznych inwestorów, a wybory powszechne przewidziane w 2018 roku będš "wolne i czyste". Nowe władze zawiodły jednak częœciowo oczekiwania wyborców, którzy spodziewali się, że Robert Mugabe zostanie w jakiœ sposób "rozliczony" za nadużywanie władzy i nielegalne bogacenie się. Jednš z pierwszych decyzji nowego rzšdu było rozporzšdzenie w sprawie emerytur dla "prezydentów, którzy rzšdzili przynajmniej przez pięć lat". Zagwarantowano im też prawo do dwóch domów, nowych samochodów, czterech zagranicznych podróży rocznie oraz służby i adiutantów.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL