Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Kornel Morawiecki: Jesteśmy w stanie uczynić uchodźców nam przyjaznymi i potrzebnymi

Kornel Morawiecki
Fotorzepa, Magda Starowieyska
Jesteœmy w stanie uczynić uchodŸców nam przyjaznymi i potrzebnymi - stwierdził w pištek Kornel Morawiecki, lider partii Wolni i Solidarni, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Przekonywał, że Polska powinna otworzyć korytarze humanitarne i egzekwować wymagania od uchodŸców.

W czwartkowej "Rzeczpospolitej" Kornel Morawiecki powiedział, że rzšd powinien uruchomić korytarze humanitarne i zaproponować uchodŸcom naszš kulturę. "Te 7 tysięcy (uchodŸców - PAP) na 40-milionowy kraj, na które zgodził się poprzedni rzšd, nie powinno być problemem" - ocenił K. Morawiecki.

Tego samego dnia, na Twitterze na temat uchodŸców wypowiedzieli się czołowi politycy obozu rzšdzšcego. "Polityka migracyjna UE zakończyła się fiaskiem. Nie rozwišzała problemów, naraziła Europę na potężny kryzys, nie zahamowała fali nielegalnej migracji. Mój rzšd pokazał UE, że pomagajšc na miejscu, chodzi o pomoc ludziom, a nie uspokojenie sumień nierozważnych polityków" - napisała b. premier Beata Szydło.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak wskazywał z kolei, że od 2 lat przekonuje ministrów spraw wewnętrznych państw UE, że mechanizm relokacji jest szkodliwy. "Europa zaczyna otwierać oczy i przyznaje nam rację. Nasza decyzja o nieprzyjmowaniu imigrantów ma ogromne poparcie Polaków. Tylko będšc konsekwentni skutecznie zadbamy o nasze bezpieczeństwo" - dodał.

"Ordo Caritas. Po pierwsze bezpieczeństwo naszych Obywateli i ich oczekiwania, po drugie potrafimy być wrażliwi i Polacy już w dużej mierze pomagajš tam, gdzie jest wielka potrzeba. Często jako jedyni" - napisała z kolei Beata Kempa, która po ostatnich zmianach w KPRM otrzymała zadanie koordynacji pomocy humanitarnej i spraw uchodŸców.

O te komentarze pytany był w pištek w TVN24 marszałek senior. "Słyszałem różne komentarze, ale uważam, że mam rację" - stwierdził Kornel Morawiecki. "Na pewno nie możemy robić tak, jak robi zachodnia Europa, bo ona krzywdzi całš zbiorowoœć: nas, siebie, również uchodŸców, jeœli daje im zasiłki, od nich niczego nie wymaga. Nie wymaga pracy, wysiłku, nauki, także języka, kultury, nie wymaga od nich przestrzegania w pełni prawa. Jeœli będziemy w ten sposób przyjmować uchodŸców to do niczego to nie doprowadzi" - mówił Morawiecki.

Zaproponował, by w Polsce tworzone były oœrodki, w których egzekwowane byłyby wymagania wobec uchodŸców. "Wtedy (uchodŸcy) mogliby dostać pienišdze od nas, internet, smartfony, ciepłe mieszkania, mogš mieć prawo podróżowania, a jeżeli nie: chleb, mleko, może kapusta, najprostsze rzeczy" - podkreœlił. "Jesteœmy w stanie tych ludzi zrobić nam przyjaznymi i potrzebnymi u nas" - dodał polityk.

Morawiecki mówił też, że kwestia pomocy uchodŸcom była tematem jego rozmów z synem. "Co do korytarzy humanitarnych, Mateusz jest przekonany, że to jest naszym zadaniem, żeby tych najbardziej potrzebujšcych, nieszczęœników, najbiedniejszych przyjšć w niewielkich iloœciach" - oœwiadczył.

PóŸniej polityk zaznaczył jednak, że nie może "dokładnie powiedzieć", czy szef rzšdu opowiada się za otwarciem korytarzy humanitarnych. "Ale jak znam mojego syna, znam jego wrażliwoœć, to rozumiem, że on biednych ludzi chce wspomóc, niezależnie od tego, czy to sš Polacy, czy ludzie innych narodowoœci" - wskazywał. "Pod tym względem wierzę, że on zrobi to w sposób odpowiedzialny, bo te korytarze humanitarne to jest niewielka iloœć (uchodŸców), wszystko na to wskazuje" - dodał K.Morawiecki.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL