Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

"WSJ": Biały Dom rozważa uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela

AdobeStock
Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa rozważa plan formalnego uznania Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesienia tam w przyszłoœci amerykańskiej ambasady - pisze "Wall Street Journal", powołujšc się na przedstawicieli amerykańskich władz.

Według dziennika ten krok może wywołać protesty Palestyńczyków i zagrozić wznowieniu bliskowschodniego procesu pokojowego, który od dawna jest zamrożony. Przeniesienie placówki z Tel Awiwu do Jerozolimy było jednš z obietnic wyborczych Trumpa.

W tym tygodniu administracja poinformowała swe przedstawicielstwa o planie i możliwym obwieszczeniu, by dyplomaci mogli przekazać to władzom krajów, w których mieszczš się ich ambasady i przygotować się na możliwe protesty.

Jednak według urzędników te plany nie zostały jeszcze sfinalizowane i USA wcišż rozważajš dodatkowe uwarunkowania prawne i polityczne. Urzędnicy twierdzš, że do formalnego ogłoszenia może dojœć już w przyszłym tygodniu.

- Prezydent zawsze mówił, że to kwestia tego, kiedy to się stanie, a nie czy to się stanie - powiedział rzecznik Białego Domu, pytany o przeniesienie ambasady. - Prezydent wcišż rozważa opcje i nie mamy niczego do ogłoszenia - dodał.

Według urzędników administracja rozważa przedstawienie długoterminowego planu przeniesienia placówki, do czego mogłoby dojœć podczas drugiej kadencji Trumpa, o ile zostałby na niš wybrany.

Przecieki dotyczšce potencjalnych kroków pojawiajš się tuż przed upływem na poczštku grudnia terminu, do którego zgodnie z amerykańskimi przepisami Trump powinien zdecydować, czy przenieœć ambasadę do Jerozolimy czy też podpisać prezydenckš decyzję o utrzymaniu jej w Tel Awiwie.

Przedstawiciele władz twierdzš, że jednš z opcji byłoby uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela i ogłoszenie planów przeniesienia ambasady, ale wstrzymanie się z rzeczywistš przeprowadzkš przez kilka lat. W tym czasie amerykański ambasador mógłby pracować z Jerozolimy a nie z Tel Awiwu, gdzie obecnie mieœci się przedstawicielstwo USA.

- Administracja mogłaby też uznać Jerozolimę za niepodzielnš stolicę Izraela - twierdzi jeden z urzędników.

Jakakolwiek decyzja USA, by ogłosić, że Jerozolima jest stolicš Izraela najpewniej zostałaby uznana przez Palestyńczyków za afront. Palestyńczycy chcš, by zaanektowana przez Izrael Jerozolima Wschodnia była stolicš ich niepodległego państwa.

Społecznoœć międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela, a prawie 90 ambasad mieœci się w Tel Awiwie. Izrael zarzšdza Jerozolimš od 1967 roku, gdy w trakcie wojny szeœciodniowej przejšł kontrolę nad wschodniš częœciš miasta. W Jerozolimie znajduje się wiele izraelskich budynków rzšdowych, w tym parlament i sšd najwyższy.

Zgodnie z ustawš podpisanš w 1995 roku przez ówczesnego prezydenta Billa Clintona USA muszš przenieœć swojš ambasadę do Jerozolimy, chyba że ze względów bezpieczeństwa narodowego szef państwa odroczy to. Decyzja w tej sprawie musi zapadać co szeœć miesięcy.

W zwišzku z obawami, że zagrozi to procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie, kolejni prezydenci podpisywali rozporzšdzenia o czasowym odroczeniu realizacji ustawy. W czerwcu także Trump odroczył tę decyzję, ale Biały Dom dawał do zrozumienia, że prezydent wcišż zamierza przenieœć placówkę.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL