Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Niemcy: Policjanci i demonstranci ranni w zajściach przed zjazdem AfD

AFP
Przed rozpoczęciem zjazdu Alternatywy dla Niemiec (AfD) w sobotę w Hanowerze doszło do zajœć, w których rannych zostało kilku policjantów i co najmniej jeden uczestnik demonstracji. Protestujšcy blokowali dojazd do miejsca obrad, policja użyła armatek wodnych.

Siły porzšdkowe zlikwidowały blokady, w których uczestniczyło kilkuset przeciwników antymigranckiej i antyislamskiej partii. Zjazd rozpoczšł się z opóŸnieniem, ponieważ częœć delegatów nie dotarła na czas do centrum kongresowego.

Jak podała policja, funkcjonariuszy obrzucono kamieniami i butelkami. Jeden z demonstrantów, który przykuł się łańcuchem do metalowej piramidy, złamał nogę i został odwieziony do szpitala.

Do œródmieœcia Hanoweru, gdzie ma odbyć się wiec przeciwników AfD, œcišgajš setki demonstrantów z transparentami "Precz z rasistami i nazistami - Refugees welcome" i "Solidarnoœć zamiast prawicowej nagonki" - pisze agencja dpa.

W wyborach parlamentarnych 24 wrzeœnia AfD odniosła duży sukces stajšc się trzeciš siłš w kraju. Okreœlane przez niemieckie media jako "prawicowo-populistyczne" ugrupowanie zdobyło 12,6 proc. głosów i wprowadziło po raz pierwszy do Bundestagu swoich posłów.

Partia powstała na poczštku 2013 roku na fali sprzeciwu wobec pomocy finansowej dla Grecji i innych zadłużonych krajów UE. Od 2015 roku głównym hasłem ugrupowania jest zamknięcie granic dla migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, ograniczenie wpływów islamu, zaostrzenie walki z przestępczoœciš oraz poprawa relacji z Rosjš.

W przemówieniu otwierajšcym zjazd szef AfD Joerg Meuthen powiedział, że jego partia jest jedynš siłš w kraju prowadzšcš "politykę patriotycznš" dla Niemiec.

Podczas dwudniowego zjazdu wybrane zostanš nowe władze partii.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL